LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Ai drejtor qelbësirë nuk më dha rol"/ Hervin Çuli reagon ashpër ndaj Bujar Asqeriut: Nxjerr vrer...

29 Dhjetor 2022, 18:40, Aktualitet CNA
"Ai drejtor qelbësirë nuk më dha rol"/ Hervin
Hervin Çuli, Bujar Asqiriu

Regjisori Hervin Çuli i është kundërpërgjigjur sot aktorit Bujar Asqeriu, i cili pak ditë më parë, hodhi akuza të forta, ku u shpreh se që kur doli kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, e lanë 4 vite pa asnjë rol.

Gjatë një intervsite me gazetaren Ola Bruko, ai u shpreh se rolet i ndajnë regjisorët dhe jo Drejtori i Teatrit.

Ai gjithashtu sqaron se gjatë kohës që ai ishte në detyrë, nuk ka asnjë regjisor që mund të thotë se ai i ka ndaluar t’i japë rol aktorit Bujar Asqeriu.

Pjesë nga biseda:

Ju ka ardhur keq që jeni përballur me kolegët për prishjen e Teatrit?

Vazhdoj të mendoj që Teatri duhet të ndërtohet aty ku është. Më vjen keq që komuniteti i aktorëve u përça keqas. Le t’ia lëmë këtë diskutim ditëve që vijnë se do kemi biseda pa fund për Teatrin, për Ministrinë e Kulturës.

Ka aktorë që ju kanë akuzuar se nuk u keni dhënë role kur keni qenë Drejtor. Bujar Asqeriu e ka artikuluar këtë…

Kjo është një budallallëk me brirë. Nuk mund ta lë unë 4 vjet pa punë se 3 vite kanë qenë pandemi. Personazhi në fjalë duhet trajtuar pak ndryshe, është një absurditet me brirë. Unë nuk censuroj njeri se rolet i ndajnë regjizorët. Unë i kam dhënë rol tani në fund te “tri motrat”. Kur njeriu shkon në patologjinë që duhet të nxjerrë vrer, është absurditet. Ky është Big Brother, nga tema kryesore që është shqetësimi më i madh qytetar, portalet do të merren me çfarë thashë unë për filan aktor. Jo ai, po kushdo qoftë të dalë me një fakt në dorë dhe të thotë “filan regjizor më ka thënë që Drejtori i Teatrit Kombëtar ka dhënë urdhër që nuk do kesh rol”./CNA.al

Lajmet e fundit nga