LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto- Dy peshkatarë në Sarandë kapin krijesën e rallë me përmasa gjigande

29 Dhjetor 2022, 18:20, Aktualitet CNA
Foto- Dy peshkatarë në Sarandë kapin krijesën e rallë
Peshkatari në Sarandë

Një peshkaqen dhelpër ka përfunduar sot në rrjetat e peshkatarëve në Sarandë.

Dy peshkatarë arritën të kapnin një peshkaqen, nga rrjetet e tyre të cilat i kishin lëshuar një ditë jmë parë në vendin e quajtur Pogajet.

Ata po shpresonin që këtë fundvit ta mbyllnin me begati dhe ashtu ndodhi. Teksa po nxirrnin rrjetat nga uji, ata kishin ndjerë se diçka jo e zakonte po dilte nga deti.

E kështu ata kishin vijuar të nxirrnin rrjetën.

Me të nxjerrë në breg rrjetat, ata kishin parë një peshk gjigand, i cili ishte i gjatë 1.5 metër dhe peshonte 1.5 kv.

Ky peshk njihet ndryshe si Apepu ( peshkaqen dhelpër, por që konsumohet), pork jo nuk është herë e parë që kapet peshk i një përme të tillë.

Foto- Dy peshkatarë në Sarandë kapin krijesën e rallë

Peshkaqeni dhelpër ka bishtin e gjatë, të cili e përdor si kamxhik për të goditur pretë e tij, ndërsa për t’u ushqyer, ushqehet teksa noton./CNA.al

Lajmet e fundit nga