LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

8 miliardë lekë për 1 milion individë/ Rama jep lajmin, kush përfiton nga “Pakoja e Madhe”

29 Dhjetor 2022, 14:43, Aktualitet CNA
8 miliardë lekë për 1 milion individë/ Rama jep lajmin, kush
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama, ka deklaruar se qeveria po mbyll “Pakon e Madhe”, në mbështetje të 1 milion individëve, si ndihmë për të lehtësuar daljen e familjeve shqiptare nga dimri i ngarkuar.

Rama bën me dije se, kjo ndihmë do të shpërndahet në ditët e para të Janarit dhe do të ndahet për  pensionistët, familjet në ndihmë ekonomike, posaçërisht nënat kryefamiljare në skemën e ndihmës ekonomike, paraplegjikët, tetraplegjikët, personat me aftësi të kufizuara, invalidët e punës, po edhe për punonjësit e shtetit.

GËZUAR

Qeveria po mbyll Pakon e Madhe në mbështetje të 1 milionë individëve, për të lehtësuar ndjeshëm daljen e familjeve shqiptare nga ky dimër i ngarkuar, duke zeruar efektin e inflacionit të luftës mbi konsumin bazë për pensionistët, familjet në ndihmë ekonomike, posaçërisht nënat kryefamiljare në skemën e ndihmës ekonomike, paraplegjikët, tetraplegjikët, personat me aftësi të kufizuara, invalidët e punës, po edhe për punonjësit e shtetit - duke dhënë më shumë për ata që fitojnë më pak, por pa lënë askënd pa mbështetje.

Pakoja e Madhe, e cila parashihet mbi 8 miliardë lekë në dorë për të gjithë individët e përfshirë, do të mbyllet brenda ditës së sotme dhe do të shpërndahet e gjitha në ditët e para të janarit.

Kjo është qeveria e shumicës, jo e disave dhe faktet e shifrat thonë se volumi i mbështetjes financiare të atyre që fitojnë më pak apo të shtresave në nevojë, në vitet e qeverisjes sonë (pa llogaritur fondet masive të Rindërtimit pas tërmetit apo të Luftës me pandeminë) është disafish më i lartë se sa në tërë qeveritë e mëparshme të marra së bashku”, shkruan Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga