LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dosja e Dibrës fut në “sherr” Tabakun dhe Manjën/ Ministri tregon “merakun” e tij

18 Maj 2022, 11:37, Politikë CNA

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, gjatë fjalës së saj sot në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit, është ndalur edhe te dosja e Dibrës, ndërsa nuk la pa shigjetuar edhe ministrin Manja.

?Krimet zgjedhore për mua dosja e Dibrës ku janë përfshirë disa ministra ku edhe i nderuari Ulsi Manja ulur këtu me mua është shembulli më i keq. Në këtë dosje janë edhe disa ministra të përfshirë, çfarë po ndodh me dosjen e Dibrës. Shpresoj që zoti Manja këtë manual ta konsultojë me ministra dhe kryeministra.?-tha Tabaku.

Ndërsa ministri Manja, u përgjigj me ironi, duke thënë se ?Zonja kryetare se ma përmendët emrin disa herë, unë nga Dibra kam merak që nuk solla një tufë me lule, ju kujtoj që qytetarët e mi të Dibrës më votuan.?

Ndërsa foli për luftën kundër krimit dhe korrupsionit, Manja tha se digjitalizimi ka reduktuar korrupsionin në sportele, por na ka dhënë mundësinë edhe të gjurmojmë abuzimet.

?Komisioni Europian ka konsideruar se Shqipëria sot ka përmbushur kushtet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare. Krahas mbështetjes së luftës së korrupsionit qeveria shqiptare ka ndërmarrë hapa solid në  këtë luftë. Në raportin e fundit, atë të vitit 2021, citohet se Shqipëria ka nivel përgatitjeje në luftën kundër korrupsionit dhe se është bërë progres. Pra, ne kemi ardhur të raportojmë se si ne i kemi përmbushur rekomandimet e Komisionit Europian. Sa i përket forcimit të kuadrit ligjor ka krijuar drejtorinë antikorrupsion në Ministrinë e Drejtësisë.? -tha Manja./CNA.al

Lajmet e fundit nga