LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Statuti i PD-së/ Berisha, akuza për ndërhyrje politike: Deklarata e Gjykatës së Apelit e diktuar nga Rama

17 Maj 2022, 14:51, Politikë CNA
Statuti i PD-së/ Berisha, akuza për ndërhyrje politike: Deklarata

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për deklaratën e Gjykatës së Apelit dhe caktimin e trupës gjykuese me short për të shqyrtuar vendimin e Agron Zhukrit, i cili legjitimoi Kuvendin e 11 dhjetorit të Partisë Demokratike.

Berisha thotë se në kundërshtim flagrant me ligjet e vendit, Gjykata e Tiranës nuk i dha PD-së një kopje të vendimit të Blerina Muçës për pranimin e ankimimit të Alibeajt. Ai deklaron se gjyqtarja shpalli palë ata që kurrë nuk kanë qenë palë.

Deklaratën e Gjykatës së Apelit, Berisha e cilëson si të diktuar nga kryeministri Edi Rama, pasi pretendon se kreu i qeverisë po bën të gjitha përpjekjet për të ndërhyrë në drejtësi.

?Deklarata e pare ne historine e botes!

Te dashur miq, prej tre javesh, ne kundershtim flagrant me ligjet e vendit gjate te cilave Gjykata e Tiranes nuk i dha PD nje kopje te vendimit anti ligjor te gjykateses Blerina Muça, e cila ne kundershtim flagrant me ligjin dhe me nderhyrje antikushtetuese te Edi Rames dhe Guvernatores Kim (sic e pohoi ajo vete) shpalli pale ata qe kurre nuk kane qene pale.

Kete vendim antiligjor kjo gjykate e dergoi sot ne ne Apel, perseri duke mos ia dhene vendimin PD, e cila ishte pale e vetme ne proces.

Por ky akt antiligjor ne nje rast unik ne historine e Shqiperise dhe te botes, shoqerohet nga nje deklarate politike e gjykates se Apelit publikuar dy ore para se sa te hidhet shorti per gjyqtarin qe do te shqyrtonte çeshtjen.

Kjo deklarate qe asnjehere nuk eshte bere ne paradhenie nga ndonje gjykate, as ne diktature, deshmon ne menyre te pakundershtueshme:

1- nderhyrjen e turpshme dhe diktimin e nje deklarate te tille gjykates nga Edi Rama, e cila tregon perpjekjet e tmerrshme per ndikimin ne drejtesi.

Duke denuar me ashpersine me te madhe kete nderhyrje brutale ne punen e gjykatave, rikujtojme se nje deklarate e tille nuk eshte bere as kur Alibasha sulmoi eger gjykatesin e gjykates se Tiranes, nje dite para se te vendoste per kuvendin e 11 Dhjetorit te vitit 2021 te PD?, thekson ish-kryeministri./ CNA.al

Statuti i PD-së, në dyert e gjykatës/ Zbardhet ecuria e procesit

Statuti i PD-së, në dyert e gjykatës/ Zbardhet ecuria e procesit

Lajmet e fundit nga