LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I dënuar me 5 vite burg për vjedhje/ Në pranga 53 vjeçari me dy emra

21 Prill 2022, 13:33, Kronika CNA
I dënuar me 5 vite burg për vjedhje/ Në pranga 53 vjeçari

Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme të zhvilluara nga FAST Albania, për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, si dhe bazuar në informacionet e marra në rrugë operative për 1 shtetas shqiptar, të shpallur në kërkim ndërkombëtar,  i cili po qarkullonte nga Kurbini në drejtim të Tiranës, menjëherë është organizuar operacioni policor i koduar ?Ancona?.

Si rezultat i mirëkoordinimit të FAST Albania, Komisariatit të Policisë Kurbin dhe Interpol Tirana, u bë e mundur kapja dhe vënia në pranga e shtetasit shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar Emanuel Loku (alias Ferdinand Luka), 53 vjeç, i lindur në Krujë.

Gjykata e Ancona-s, Itali, e ka dënuar këtë shtetas me 5 vjet burgim për veprat penale ?Vjedhja?, në rrethana rënduese dhe ?Mbajtja dhe shitja e sendeve të vjedhura?, të parashikuara nga Kodi Penal italian.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Roma, po vijon punën për plotësimin e dokumentacionit të nevojshëm, me qëllim ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Lajmet e fundit nga