LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Bombardimi i konsullatës shqiptare”/ MEPJ dënon agresionin rus: Pamjet flasin qartë!

17 Mars 2022, 15:15, Aktualitet CNA
“Bombardimi i konsullatës shqiptare”/ MEPJ dënon

Ministria e Jashtme e Shqipërisë, ka reaguar pas deklaratave nga Rusia e cila ka mohuar të jetë përgjegjëse për bombardimin e konsullatës së nderit të Shqipërisë në Kharkiv.

MEPJ thekson se lajmet e rreme mbi këtë sulm janë të papranueshme, duke shtuar se shkatërrimi dhe i dokumenteve në arkiva është shkelje e hapur e nenit 61, kreu III i Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Konsullore.

. #Shqipëria dënon përdorimin e #Rusisë të #fakeneës për të mohuar bombardimin e ?? Konsullatës së Nderit në #Kharkiv.

?Pamjet e shembjes flasin vetë.

. Ky shkatërrim i lokaleve si dhe i dokumenteve në arkiva është shkelje e hapur e nenit 61, kreu III i Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Konsullore.

??#Dezinformatat dhe lajmet e rreme mbi këtë sulm janë të papranueshme!/ E.T-CNA.al

1/2. This destruction of the premises as well as of documents in the archives are a blatant violation of Article 61, Chapter III of the Vienna Convention on Consular Relations.
??#Disinformation & fake news on this attack are unacceptable! pic.twitter.com/swybZS0cTj

? Albanian MEFA ?? (@AlbanianDiplo) March 17, 2022

Lajmet e fundit nga