LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dekretoi pas dy vitesh zgjedhjet e parakohshme/ A po i bën Meta për inat Bashës?

17 Janar 2022, 20:18, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta pritet që këto ditë të shpallë datën e zgjedhjeve të parakohshme vendore, për ato bashki që janë pa kryetar.

Në një intervistë televizive, Meta tha se e mori në këtë kohë vendimin, pasi priste një përgjigje përfundimtare nga Gjykata Kushtetuese.

?Unë prisja një vendim që Gjykata Kushtetuese të thoshte që: zgjedhjet janë kushtetuese. Dhe unë do thosha që nëse zgjedhjet janë kushtetuese do zbatoj kërkesën e gjykatës dhe do e çoja vendimin në strasburg se ishin një precedent i rrezikshëm. Së dyti në gjykata do thoshte që zgjedhjet ishin antikushtetuese, se këtë prisja, se e tha dhe OSBE që dekretet e presidentit nuk u publikuan në fletoren zyrtare.

Unë prisja që në Shqipëri të bëheshin zgjedhje noramel, jo vetëm në disa bashki që kanë ngel pa kryetar, që as KQZ nuk e di, por të bëheshin në të gjithë vendin. Janë disa bashki në zgjedhjet njëpartiake që nuk janë zgjedhur as nga njerëzit e tyre por janë komanduar.

Tani që përfundoi gjithçka unë po përmbush detyrimin tim kushtetues?, tha Meta.

I pyetur nëse shpallja e zgjedhjeve në këtë kohë është për inat të Lulzim Bashës, duke marrë parasysh krizën në PD, Meta tha: ?Po të merja një vendim të tillë më parë a do ndikoja? PD në krizë ishte edhe në shtator. Kjo a i shërben atyre qytetarëve të cilët duan të kenë një kryetar bashkie të votuar prej tyre dhe jo të komanduar. Kush po e detyron Bashën të hyjë??./CNA.al

Lajmet e fundit nga