LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nis sesioni i ri parlamentar/ Kuvendi mban një minutë heshtje

17 Janar 2022, 15:09, Politikë CNA

Ka nisur sesioni i ri parlamentar për vitin 2022. Seanca plenare u hap nga kryeparlamentarja Lindita Nikolla, e cila ka kërkuar nga kolegët e saj deputetë të mbajnë një minutë heshtje për humbjen e jetës së David Sasolit.

I pranishëm në seancën plenare është edhe presidenti i Turqisë Rexhep Tahip Erdogan.

?Ashtu siç e kemi paracaktuar, do të mbajë një fjalim hapës presidenti turk Erdogan. Si fillim do të mbajmë një minutë heshtje për ndarjen nga jeta të presidentit të Parlamentit Europian, David Sassioli. Ne humbëm një mik të madh të Shqipërisë. Për të nderuar kujtimin e tij ju ftoj të mbajmë një minutë heshtje. Ky do jetë sesioni i mbajtjes së Konferencës së parë Ndërqeveritare. Këtë e dëshiron vetë populli shqiptar dhe Parlamenti Europian.

Pak më parë ju përmenda edhe deklaratën që Sasioli më dha gjatë komunikimit të fundit me të duke deklaruar se Shqipëria i kishte përmbushur të gjitha kushtet. Ndërsa kuvendi do vazhdojë të publikojë planet e veprimit të 26 masave dhe 11 nënmasave. Do vazhdojmë të udhëheqim procesin e Integrimit Europian. Reforma në Drejtësi do të jetë një përparësi edhd gjatë sesionit të këtij Kuvendi. Do të përmbushë detyrat e veta edhe për plotësimin e plotë të vakancave?, tha Nikolla gjatë fjalës./CNA.al

Lajmet e fundit nga