LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Erdogan “leksione” qeverisë shqiptare/ Bashkoni dy ministri në një të vetme, ndiqni shembullin e Turqisë

17 Janar 2022, 16:25, Politikë CNA

Presidenti i Turqisë Rexhep Tahip Erdogan i ka ?dhënë një leksion? qeverisë shqiptare, duke u fokusuar tek marrëdhëniet ekonomike, një nga çështjet e diskutuara më kryeministrin Edi Rama.

Në konferencë për shtyp, Erdogan u shpreh se ministritë e Kulturës dhe Turizmit, që në vendin tonë janë dy ministri të ndara, të ndjekin shembullin e Turqisë e të bashkohen në një të vetme.

?Ne do t?i qëndrojmë pranë Shqipërisë në ditë të mira e të këqija. Ne u kushtojmë rëndësi është objekteve të veçanta, ministrat e kulturës e turizmit dhe i kemi në një ministri, kurse këtu i keni të ndara. Por, duke u takuar, ne mund të shohim se ç?mund të bëjmë. Edhe ne na është propozuar që të ndahen, edhe pse kemi thënë që nuk do t?i ndajmë. Nuk ju jep ju një sinjal ky? Nëse ju jeni të kënaqur me këtë situatë, vazhdoni këtu siç jeni me dy ministri të ndara.

Shprehja jonë më e sinqrte është që në periudhën që kemi para të merren ghapa më konkrete kundër FETO-s. Me Kryeministrin folëm dhe për marrëdhënien ekonomike. Besojmë se në një kohë të shkurtër do të arrijmë objektivin tonë prej 1 miliardë dollarësh. Turqia është investitori më i madh në Shqipëri. 3.5 miliardë. Ne sigurisht nuk i konsiderojmë këto shifra të mjaftueshme. Dua të flas për spitalin. Do të plotësojmë nevojat që ka spitali i Fierit. Urojmë që marrëveshjet e nënshkruara sot të jenë të dobishme. Ata që do të banojnë në këto banesa të reja në Laç, uroj jetë të gjatë dhe të shendetshme për banorët?, përfundoi Erdogan./CNA.al

Lajmet e fundit nga