LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta komenton përplasjen në PD/ Mesazhi i fortë

8 Dhjetor 2021, 10:41, Politikë CNA
Meta komenton përplasjen në PD/ Mesazhi i fortë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sot në lidhje me situaten në Partinë Demokratike.

Në një prononcim për mediat, Meta është pyetur edhe për përplasjen në PD mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe kreut të PD Lulzim Basha.

Meta ka përcjellë mesazhe të forta, ndërsa theksoi se e rëndësishme është liria, demokracia dhe pluralizmi.

Me dy gishtat lart Meta e mbylli fjalën duke thënë ?liri-demokraci, jo më vonë por tani?.

?Nuk jam këtu për tu marrë me çështje të tilla e rëndësishme është liria demokracia dhe pluralizmi politik. Vota e lirë dhe gjithpërfshirja mbeten vendimtare në këtë proces. Në fund fare liri dhe demokraci jo më vonë po tani?, tha Meta.

Ndersa i pyetur ne lidhje me vendimin e Gjykates Kushtetuese, per 30 qershorin, Meta tha se “Nuk dua këtë moment ta shfokusoj me çështje të tjera. Do të jem në dispozicionin tuaj për këtë çështje që ju të më bëni pyetje. Por do dëshiroja që të përqendrohemi te qëndrimi zyrtar i Presidencës të shpallur dje. Do kemi kohë nuk do i shmangemi pyetjeve tuaja. Përshëndetje më të përzemërta për banorët e Qytet Studentit dhe studentëve. Ne presim shumë prej tyre. ata duhet të marrin në dorë udhëheqjen e proceseve demokratizuese në Shqipëri. Guximi i tyre, përgjegjshmëria e tyre për të ardhmen janë të pazëvendësueshme. Do të kenë mbështetjen time në çdo kohë.“/CNA.al

Lajmet e fundit nga