LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Basha përkujton Lëvizjen Studentore/ Ndau të shkuarën nga e ardhmja

8 Dhjetor 2021, 08:47, Politikë CNA

Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përkujtuar Lëvizjen Studentore të 8 Dhjetorit 1990, duke e cilësuar si dita që ndau të shkuarën nga e ardhmja.

Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan se edhe 31 vite pas kësaj lëvizjeje thirrja për Shqipërinë si gjithë Europa mbetet një kushtrim për të përmbushur amanetin e të rinjve që sakrifikuan për liri e demokraci.

?8 Dhjetori 1990, është dita që ndau të shkuarën nga e ardhmja dhe ndryshoi përgjithmonë historinë e Shqipërisë. 31 vite më vonë, thirrja për Shqipërinë si gjithë Europa mbetet një kushtrim për të përmbushur amanetin e të rinjve dhe të rejave që sakrifikuan për liri e demokraci, si dhe për të mbajtur gjallë forcën, guximin dhe idealet e Dhjetorit ?90, përballë një tjetër diktature, që po varfëron dhe largon bijtë dhe bijat e shqiptarëve, atë të korrupsionit. 

Gëzuar 8 Dhjetorin!?, shkruan Lulzim Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga