LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Heshtja kriminale e kurtizanëve të Lulzim Bashës/ Si i mbushin xhepat deputetët kokë-boshë

16 Nëntor 2021, 18:00, Ekonomi CNA
Heshtja kriminale e kurtizanëve të Lulzim Bashës/ Si i mbushin

Qeveria ka ndryshuar fashën e tatimit për pagat e larta. Duke rishikuar fashën të taksimit progresiv, tatimi 23% parashikohet të ?llojë të aplikohet në pagat mbi 200 mijë  lekë/muaj, nga 150,000 lekë/muaj që është aktualisht.

Me rritjen brezit të taksimit me 23 përqind, grupi i parë që përfiton janë administrata dhe pagat e tyre.

Duke filluar nga Presidenti, Kryeministri, Kryetari i Kuvendit,   ZV/Kryeministri, Kryetari i Gjykate?s Kushtetuese Ze?vende?skryetari i Kuvendit Ze?vende?skryeministri,  Avokati i Popullit , Kryetari i Kontrollit te? Larte? te? Shtetit,  Kryetari/Ze?vende?skryetari i KQZ,  Gjyqtari i Gjykate?s Kushtetuese, Ministrat, Inspektori i Pe?rgjithshe?m i ILDKP,   Ze?vende?skryetari i KLD  si dhe deputetët, do të marrin pagë më lartë vitin që vjen.  Për disa nga kategoritë, paga do të rritet edhe 50 mijë lekë më shumë në muaj.

Ky ndryshim është pasuar me heshtje nga deputetët e opozitës, prej të cilëve të paktën duhej të pritej një reagim, nëse kemi parasysh se çfarë ndodh me pensionet apo me pagat qytetarëve të tjerë.

Deputetët e Lulzim Bashës, vajtojnë varfërinë e nga ana tjetër nuk dëgjohen kur mbushin xhepat e tyre.

Dje dhe sot opozita nuk tha asnjë fjalë në Kuvend. Folën, bënë sherre u tallën në Kuvend, bënë teatër dhe asnjë fjalë për stopimin e pensioneve dhe rritjen e pagave të tyre. Kjo është një heshtje kriminale .

Nuk flasin sepse deputetët e Lulit, se  duan rritjet e pagave me 677 mijë lekë, ndërkohë që pensionistët nuk njohin rritje.

Pra, situata është e tillë, rrogat e deputetëve do të rriten  me rreth 677 mijë lekë në muaj, kurse pensionistët vetëm do të indeksohen.

Dhe në qoftë se kanë një rritje pensionesh do të jetë nga 2 deri në 4 mijë lekë të vjetra.

Pagat e deputetëve do të rritet me 677 mijë lekë më shumë  në vit, pra një gjysëm rroge vjetore do ta marrin si shtesë page me buxhetin e ri, kurse pensionistëve do t?ju rriten pensionet me 2 deri në 4 mijë lekë.

Në këtë rast deputetëve iu rriten pagat 16 herë më shumë se sa pensionistëve, pensionet.

Pasi pensionet nuk kanë rritje por kanë indeksim që fillon gjashtë mujorin e dytë të vitit 2022.

Një pensionist do të  marrë me rritje maksimumi 45 deri ne 50 mijë lekë te vjetra  në vit, kurse deutetët tanë kobëboshë dhe kurtizanët e servilët e Lulzim Bashës dhe të Rilindjes që janë në Kuvend do të fitojnë  nga 650 mijë secili.

Pra gati 16 herë më shumë se një pensionist./CNA.al

Tatimi mbi pagat ndryshon/ Ja sa përfitojnë ministrat dhe deputetët

Lajmet e fundit nga