LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tatimi mbi pagat ndryshon/ Ja sa përfitojnë ministrat dhe deputetët

15 Nëntor 2021, 15:11, Ekonomi CNA
Tatimi mbi pagat ndryshon/ Ja sa përfitojnë ministrat dhe

Në paketën fiskale 2022-2025, është parashikuar rritja e pagës së administratës, nëpërmjet uljet së tatimit në pagë.

Tatimi 23% parashikohet të fillojë të aplikohet në pagat mbi 200,000 lekë/muaj, nga 150,000 lekë/muaj që është aktualisht.

Me rritjen brezit të taksimit me 23 përqind, grupi i parë që përfiton janë administrata dhe pagat e tyre.

Duke filluar nga Presidenti, Kryeministri, Kryetari i Kuvendit,   ZV/Kryeministri, Kryetari i Gjykate?s Kushtetuese Ze?vende?skryetari i Kuvendit Ze?vende?skryeministri,  Avokati i Popullit , Kryetari i Kontrollit te? Larte? te? Shtetit,  Kryetari/Ze?vende?skryetari i KQZ,  Gjyqtari i Gjykate?s Kushtetuese, Ministrat, Inspektori i Pe?rgjithshe?m i ILDKP,   Ze?vende?skryetari i KLD  si dhe deputetët, do të marrin pagë më lartë vitin që vjen.  Për disa nga kategoritë, paga do të rritet edhe 50 mijë lekë më shumë në muaj.

Sot gjatë tërë ditës është folur në Kuvend për buxhetin 2022, ka pasur debate, por Lulzim Basha dhe të tijtë asnjë nuk thanë për këtë pjesë, për pagat e deputetëve e me radhë.

Më poshtë po sjellim tabelën, ku pasryqohen shifrat se sa përfiton administrata me uljen e tatimit në paga./CNA.al

Lajmet e fundit nga