LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO- Stuhia gjeomagnetike/ Shfaqje mahnitëse e dritave në qiell

5 Nëntor 2021, 11:55, Kuriozitete CNA

Një shpërthim i madh diellor ka goditur tokën dhe Dritat veriore u bënë të dukshme mbi Stirling, Lake District dhe madje deri në jug deri në Devon mbrëmjen e djeshme.

Sipas Met Office, një nxjerrje masive koronale (CME) u largua nga Dielli më 2 nëntor dhe ndërsa grimcat e ngarkuara goditën Tokën, u krijua një stuhi gjeomagnetike, duke prodhuar shfaqjet mahnitëse të dritës.

Zakonisht këto ekrane janë të kufizuara në rajonet me gjerësi të lartë përreth Arktikut dhe Antarktikut.

Por kur ndezjet diellore ose nxjerrjet e masës koronale janë veçanërisht të forta, siç ndodhi mbrëmë, këto shfaqje mund të shfaqen në gjerësi më të ulëta, me imazhe të shpërndara të shfaqjes së dritës në Lake District, North Ëales, Cambridgeshire, Bedfordshire dhe madje edhe Devon.

Sonte do të ketë një stuhi tjetër gjeomagnetike, që pritet të jetë midis nivelit tre dhe katër (nga pesë), sipas Zyrës Met.

Kjo mund të bëjë që aurora të jetë e dukshme në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, jo vetëm në pjesët më veriore, dhe mund të shkaktojë probleme për satelitët GPS.

Skyëatchers kanë ndarë imazhe të shfaqjeve shumëngjyrëshe të dritës nga e gjithë Mbretëria e Bashkuar, nga shkëlqimet e zbehta mbi Bedfordshire, te shfaqjet vezulluese të dritës vallëzimi në veri të Skocisë.

Arsyeja për aurorën më të shndritshme dhe më të përhapur varet nga një nxjerrje masive koronale më aktive (CME).

Është ajo që njihet si një lloj kanibal i CME-së, domethënë ai fshin çdo flakërim më të ngadaltë që është hedhur përpara tij ndërsa vrapon drejt Tokës.

Të kombinuara, ato krijojnë një grumbull fushash të forta magnetike dhe plazma që më pas veprojnë për të gjeneruar stuhi gjeomagnetike ndërsa godasin atmosferën.

Këto stuhi vijnë në valë gjatë disa ditëve, ku e para goditi natën e kaluar, dhe një tjetër pritet midis orës 18:00  dhe 01:00  sonte.

Në MB një stuhi G4, e përshkruar si ‘e rëndë’, nuk do të ketë ndikim të rëndësishëm në rrjetin elektrik, por diku tjetër mund të çojë në disa probleme kontrolli dhe madje edhe ndërprerje.

Do të ketë disa probleme të vogla për anijen kozmike që do të kërkojnë rregullime në pozicionin e orbitës dhe frekuencat e radios mund të ndërpriten në Tokë.

Parashikimi i motit i hapësirës së Met Office për dy ditët e ardhshme thotë: ‘Shpejtësia e fortë e erës diellore pas mbërritjes së CME ka të ngjarë të vazhdojë gjatë dy ditëve./CNA.al

Lajmet e fundit nga