LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mahnitëse/ Sot shfaqje e aurorave në qiell

3 Nëntor 2021, 21:40, Kuriozitete CNA

Dritat Veriore (aurorat) do të jenë të dukshme mbi një pjesë të Skocisë, Irlandës së Veriut dhe veriut të Anglisë dhe Uellsit sonte.
Sipas Met Office, një nxjerrje masive koronale është parë duke u larguar nga Dielli më 2 nëntor dhe duhet të arrijë në Tokë sonte ose nesër.
Kur grimcat e ngarkuara nga Dielli takohen me magnetosferën e Tokës, ajo gjeneron një stuhi gjeomagnetike që mund të prodhojë shfaqje drite mahnitëse.

Zakonisht këto ekrane janë të kufizuara në rajonet me gjerësi të lartë përreth Arktikut dhe Antarktikut.
Por kur ndezjet diellore ose nxjerrjet e masës koronale janë veçanërisht të forta, këto shfaqje mund të shfaqen në gjerësi më të ulëta.

Kjo do të thotë që për sa kohë që qielli është pa re dhe ju jeni në një zonë me ndotje të ulët të dritës, ju mund të shihni Dritat Veriore në Skoci, Irlandën Veriore dhe pjesë më veriore të Uellsit dhe Anglisë këtë mbrëmje. Nëse jetoni në këto vende jeni akoma me më shumë fat.
Kjo CME e fundit pritet të rezultojë në një ngjarje të vogël deri të moderuar, me një shans 20 përqind që të ketë periudha të aktivitetit më të fortë, thotë Zyra Met.

?Aurora mund të jetë e dukshme në të gjithë Skocinë dhe Irlandën e Veriut, ndoshta pjesë të Anglisë Veriore dhe Uellsit të Veriut nëse këto kushte realizohen, nëse qielli është i pastër?, shkroi Met Office.

Si dhe shfaqjet e dritës më jugore, një CME veçanërisht e fortë mund të shkaktojë probleme për njerëzit në planet.
Ndonëse nuk janë drejtpërdrejt të dëmshme për njerëzit, ata mund të rrëzojnë satelitët, të shkaktojnë ndërprerje të energjisë dhe vështirësi në komunikim, megjithëse kjo nuk pritet të jetë mjaft e madhe për të pasur atë lloj ndikimi.
Të kombinuara, ato krijojnë një grumbull fushash të forta magnetike dhe plazma që më pas veprojnë për të gjeneruar stuhi gjeomagnetike ndërsa godasin atmosferën.

Ky mashup pritet të shfaqet në orën 23:00 GMT sonte, me ndonjë shfaqje të dritës që pritet më 4 dhe 5 nëntor.
Ka pasur një rritje të dukshme të ndezjeve më të mëdha që mund të shkaktojnë më shumë aurorë jugore në muajt e fundit, me më të fundit të enjten, 28 tetor – e njohur si stuhia e Halloëeen.

Rritja e aktivitetit diellor është për shkak të faktit se Dielli ka hyrë në fazën më aktive të ciklit të tij 11-vjeçar, sipas astronomëve.
Çdo 11 vjet, polariteti i fushës magnetike të Diellit zhvendoset, dhe ndërsa ndodh kështu, forcat në yllin tonë ngatërrohen dhe godasin sipërfaqen – duke dërguar plazmën në hapësirë si CME dhe ndezje diellore./CNA.al

Lajmet e fundit nga