LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pagesë deri në 6 mijë euro/ Kompania angleze në kërkim të 1 mijë taksistëve

27 Tetor 2021, 18:52, Kuriozitete CNA

“Addison Lee”, e cila është edhe kompania më e madhe e taksive në Londër ka bërë një ofertë të parezistueshme për taksistët.

Kompania ofron 6000 euro për katër javë pune.

Prisni. Kjo pagë ka si kriter që shoferët të bëjnë të paktën 140 udhëtime.

Paketa përfshin edhe pagesën e ditëve të lejes.

Brexit ka krijuar boshllëqe në tregun e punës në Britaninë e Madhe, veçanërisht në fushën e transportit e cila ka marrë edhe goditjen më të madhe.

Nga ana tjetër mungesa e kamionëve ka sjellë edhe rritje të ndjeshme në çmimet e karburantit. Qeveria ka vendosur të ofrojë vizë të përkohshme për disa profesionistë dhe po mendon ta zgjerojë këtë edhe në sektorë të tjerë.

Sipas Bloomberg, “Adison Lee” do të punësojë 1000 shoferë, me synimin për të rritur udhëtimet me 40% në muajt gusht dhe shtator. Kompania pret që kërkesa të vazhdojë në rritje deri për Krishtlindje./CNA.al

Lajmet e fundit nga