LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Edhe yjet kanë “festuar” Halloween/ NASA publikon pamjet

1 Nëntor 2021, 15:36, Kuriozitete CNA

NASA ka ndarë një imazh të një ylli që po vdes ? të marrë nga Teleskopi Hapësinor Hubble. Interesant është fakti  se NASA e ka krahasuar atë me kazanin e një shtrige në festimin e Halloween.

Imazhi tregon yllin CW Leonis, i cili ndodhet 400 vite dritë nga Toka në yjësinë e Luanit dhe është një lloj gjiganti i kuq me një atmosferë të pasur me karbon.

Në një postim në blog në lidhje me imazhin e Halloween, NASA e krahasoi atë me një ‘rrjet gjigande hapësinore-merimangë’ falë një serie ‘rrjetash? që rrethojnë rajonin qendror të ndritshëm.

Sipas Daily Mail, këto ‘rrjeta ?janë shkaktuar nga retë pluhuri të karbonit të blozës që janë hedhur nga shtresat e jashtme të yllit dhe janë shtyrë në zbrazëtinë e hapësirës.

Kjo foto e re është bërë nga një seri vëzhgimesh të marra gjatë një periudhe pesëvjeçare dhe është krijuar përpara se NASA të raportonte probleme me teleskopin Hubble javën e kaluar.

Çdo vit NASA lëshon një imazh të Hubble për të festuar Halloëeen, duke përfshirë një yll që po vdes që dukej si një fanar dhe një ‘sy mace’ me pamje të zemëruar. Ky imazh në fakt u kap përmes një serie vëzhgimesh midis 2011 dhe 2016, por nuk u publikua deri në këtë vit, për të shënuar Halloëeen.

I njohur si Cw Leonis, është ‘ylli i karbonit’ më i afërt me Tokën, dhe ndryshe nga Dielli, i cili ka një atmosferë hidrogjeni, atmosfera e tij përbëhet nga i njëjti kimik si ne – karboni, duke i dhënë asaj një atmosferë të pasur me karbon. dhe re blozë, shkruan CNA.al.

Aktualisht është rreth 70 për qind e masës së Diellit, por përpara se të fillonte të shkundte atmosferën e tij, CW Leonis do të kishte qenë rreth tre herë më i madh.

Kur yjeve me masë të vogël deri të mesme mbarojnë karburantin e hidrogjenit në bërthamat e tyre, presioni i jashtëm që balancon shtypjen e gravitetit brenda bërthamave të tyre bie jashtë ekuilibrit, duke bërë që ylli të fillojë të shembet.

Ndërsa bërthama shembet, guaska e plazmës që rrethon bërthamën bëhet mjaft e nxehtë për të filluar shkrirjen e hidrogjenit, duke gjeneruar mjaftueshëm nxehtësi për të zgjeruar në mënyrë dramatike shtresat e jashtme të yllit dhe për ta kthyer atë në një gjigant të kuq të fryrë.

Yjet në atë fazë të jetës nxjerrin sasi të mëdha gazi dhe pluhuri nga jashtë në hapësirë, duke hedhur përfundimisht shtresat e tyre të jashtme.Në rastin e yllit të karbonit CË Leonis, ky proces e ka rrethuar yllin me një shtresë të dendur pluhuri blozë./CNA.al

Lajmet e fundit nga