LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NASA fotografon yjet që formojnë një përbindësh/ Imazhet bëjnë xhiron e rrjetit

29 Tetor 2021, 11:30, Kuriozitete CNA

NASA ka ndarë një imazh të pabesueshëm të një mjegullnaje shumëngjyrëshe që duket si një përbindësh konkretisht përbindëshi japonez Godzilla.

Shpesh i referuar si “mbreti i përbindëshave”, Godzilla ka qenë subjekt që nga debutimi i tij në ekranin e madh në 1954.

Kjo mjegullnajë e veçantë, në konstelacionin e Shigjetarit në hemisferën jugore qiellore, është e mbushur me ngjyra të mahnitshme kaleidoskopike që përfaqësojnë gjatësi vale të ndryshme të dritës infra të kuqe.

Një mjegullnajë është një re e madhe pluhuri dhe gazi që zë hapësirën midis yjeve dhe vepron si një çerdhe për yjet e rinj.

Mjegullnajat formohen kur një yll më i madh se dielli ynë fillon të vdesë dhe lëshon një erë diellore gazi.

Sipas Daily Mail, imazhi i ri u shpërnda nga Laboratori Jet Propulsion i NASA-s, i cili menaxhohet nga Instituti i Teknologjisë i Kalifornisë (Caltech).

“Unë nuk po kërkoja përbindësh,” tha astronomi i Caltech Robert Hurt, i cili përpunoi imazhin dhe ishte i pari që vuri re Godzilla.

?E kam shfletuar shumë herë më parë, por nuk e kam zmadhuar kurrë. Ndonjëherë nëse thjesht e pret një zonë ndryshe, ajo nxjerr në pah diçka që nuk e ke parë më pare në këtë rast ishte përbindëshi ?Godzilla?.

Mjegullnaja e ngjashme me Godzilla ndodhet në yjësinë e Shigjetarit përgjatë rrafshit të Rrugës së Qumështit, e cila ishte pjesë e Anketës GLIMPSE të Spitzer (Galactic Legacy Infrared Mid-Plane Survey Extraordinaire), shkruan CNA.al.

NASA thotë: ?Yjet në pjesën e sipërme të djathtë ? ku shihen sytë dhe feçka e kësaj Godzilla kozmike ? janë një distancë e panjohur nga Toka, por brenda galaktikës sonë.

?E vendosur rreth 7800 vite dritë nga Toka, rajoni i ndritshëm në pjesën e poshtme të majtë, që shfaqet si dora e djathtë e Godzilla-s, njihet si Ë33?.

Kur shihet në dritën e dukshme, sytë e mirë të njeriut mund të dallojnë, kjo mjegullnajë është pothuajse tërësisht e errësuar nga retë e pluhurit.

Por drita infra e kuqe ? me gjatësi vale më të gjatë se sa mund të perceptojnë sytë tanë ? mund të depërtojë në retë, duke zbuluar bukurinë e saj mahnitëse./CNA.al

Lajmet e fundit nga