LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bima e rrallë në formën e organit gjenital/ Lulëzon pas 25 vitesh në një kopësht të Holandës

30 Tetor 2021, 12:35, Kuriozitete CNA

Pas 25 vitesh, në një kopësht të Holandës, ka lulëzuar bima e quajtur “lulja e penisit” për shkak të formës së saj. “Amorphophallus decus-silvae” është një bimë e rrallë sepse kërkon një mjedis kaq të nxehtë dhe të lagësht.

Më 22 tetor, kjo bimë lulëzoi pas 25 vitesh në Hortus botanicus Leidenjë nga kopshtet botanike më të vjetra në botë.

Botanistët në Hortus, i cili daton në vitin 1638, besojnë se kjo është vetëm hera e tretë që speciet kanë lulëzuar ndonjëherë në Evropë, sipas një njoftimi .

Rudmer Postma ka qenë duke u kujdesur për këtë bimë të veçantë, e cila është rreth gjashtë vjeç.

Një syth u vu re për herë të parë në mes të shtatorit, dhe brenda gjashtë javësh u rrit.Kjo lloj lule ka një aromë të keqe, sipas atyre që kujdesen për të në kopësht.

Lulëzimi i bimëve amorfophallus dalin nga korma, struktura të rrumbullakosura të fshehura nën tokë, të përbërë nga një bazë kërcellore e fryrë e mbuluar me gjethe luspa.

Gjinia Amorphophallus vjen nga fjalët e lashta greke ‘amorphos’ që do të thotë i paformuar dhe ‘phallos’ ose penis.

Ajo përfshin rreth 200 bimë tropikale vendase në Azi, Afrikë, Australi dhe ishujt e Paqësorit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga