LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mahnitëse/ Gjendet unaza 1400 vjeçare që është përdorur për të larguar dhimbjen e kokës pas dehjes nga alkooli

4 Nëntor 2021, 16:38, Kuriozitete CNA

Një unazë e lashtë prej ari me ametist, që mendohet se mbahej për të paramndaluar dhimbjet e kokës pas alkoolit, është gjetur në fabrikën më të madhe të verës antike në botë.

Unaza ‘spektakolare’ u gjet gjatë gërmimeve të udhëhequra nga Autoriteti Izraelit i Antikiteteve në qytetin Yavne në Izraelin qendror.

Kjo është vendndodhja e fabrikës së verës bizantine prej 75,000 metrash katrorë, e zbuluar në fillim të këtij viti, që prodhonte deri në dy milionë litra verë në vit në kulmin e saj.

Me gurin e saj qendror të shndritshëm me ngjyrë vjollce, unaza mund të jetë mbajtur nga një person me status të lartë për të treguar pasurinë e tyre, ndoshta rreth shekullit të 7-të pas Krishtit.

Është gjithashtu e mundur që mbajtësi i fundit të ishte një shijues i verës, i cili besonte se guri i purpurt do të largonte efektet e alkoolit , një mit i përhapur gjerësisht në botën e lashtë. Ametisti është kuarc kristalor që vjen në ngjyra që variojnë nga jargavani i zbehtë në vjollcën e thellë të kuqërremtë. Është klasifikuar si një gur gjysmë i çmuar dhe sot është përgjithësisht relativisht i përballueshëm.

Ishte një nga 12 gurët e vendosur në parzmoren ceremoniale të Kryepriftit, siç përmendet në Librin e Eksodit në Bibël.

Grekët mendohet se kanë filluar tendencën e mbajtjes së ametistit pranë tyre për të pakësuar efektet e dhimbjes së kokës pas alkoolit, diçka që natyrisht është hedhur poshtë nga shkenca moderne./ CNA.al

Lajmet e fundit nga