LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Borxhi u rrit nga pandemia”/  Ibrahimaj sqaron ku do të përdoret Eurobondi

1 Nëntor 2021, 10:46, Ekonomi CNA

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj, ka deklaruar sot në Komisionin Parlamentar, se borxhi u rrit për shkak të pandemisë dhe tërmetit jo si qëllim i qeverisë.

Ibrahimaj, ka shpjeguar se buxheti i vitit 2022, parashikon ulje graduale të borxhit dhe deficitit.

?Nuk është e vërtetë që ne parashikojmë të vijojmë me rritjen e borxhit. Nuk është e vërtetë që ka pasur papërgjegjshëm sepse borxhi u rrit në të gjitha vendet për shkak të pandemisë,? ka thënë Ibrahimaj.

Më tej Ibrahimaj ka folur edhe për përdorimin e Eurobondit.

Sipas saj, eurobondi do të shkojë për mbështetje buxhetore, një pjesë për projekte një pjesë do të mbetet në balancë për vitin e ardhshëm.

?Jemi duke u përgatitur për një strategji. Informaliteti nuk është dukuri që mund të pasqyrohet në një buxhet. Ka shumë zëra të buxhetit ku kanë si synim uljen e informalitetit. Bëhet nëpërmjet nismave ligjore. Është dukuri që duhet të fillojë të luftohet nga qeveria. Kryefjalë është dixhitalizimi dhe reforma e fiskalizimit. Çdo faturë dhe transaksion i kryer do të jetë i lexueshëm nga administrata,? ka thënë ministrja./CNA.al

Lajmet e fundit nga