LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këmbimi valutor/ Ja, me sa këmbehen sot, euro, dollari apo paundi

30 Tetor 2021, 06:18, Ekonomi CNA

Tregu valutor është një nga tregjet përbërës të tregut ndërkombëtarë dhe realizohet nëpërmjet këmbimit të të mirave me ndërmjetësimin e parasë.

Kursi i këmbimit përcaktohet nga kërkesa dhe oferta për atë valutë që po këmbehet.

Në vendin tonë, një dollar sot këmbehet me 102.6 lekë në blerje dhe 107.6 në shtije.

Euro, sot blihet  119.4 Lekë dhe shitet me 125.2 Lekë.

Paundi britanik blihet me 141.8 Lekë dhe shitet me 146.8 Lekë./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga