LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lëvizja e Berishës/ Ish-kreu i PD në Berat: Ka vlerë mbi vendosjen e sovranitetit në vend

6 Tetor 2021, 13:51, Politikë CNA

Ish kreu i Partisë Demokratike në Berat, Arenc Berati ka deklaruar se lëvizja e nisur nga ish-kryeministri Sali Berisha ka vlerë mbi vendosjen e sovranitetit.

Berati ka theksuar se ky tur i nisur nga lideri historik i PD-së lejon deliberim dhe tregon se sa i fuqishëm është zëri i shumicës dhe procesi i të votuarit.

Per mua turi i Berishes ka per qellim te targetoje keto 2 problematika. Mbi te gjitha, turi per mua ka nje vlere mbi perpjekjet e te vendosurit sovranitetin, apo ndjekur statutin. Per mua ky tur lejon deliberim, lejon bisedim dhe sic e preka, bisedimi ngre dhe sheron demokracine.

Diskutimi konstruktiv lejojnë mendesi dhe njerez te behen bashk. Lejon forcimin e nje partie. Ne baze te nje diskutimi te hapur, lejohet dhe nje edukim sistematik, qoft i votueseve ose antareve. Sepse ne fund te dites, vota, qe eshte pushteti qe ne si qytetare mbajme dhe vendosim te ushtrojme ose jo, eshte aftesi, aftesi qe derivon nga llogjika, jo nga emocionet dhe jo nga intuita.

Dhe si cdo aftesi, votimi duhet te praktikohet dhe mesohet. Besoj se turi i Berishes ka per qellim te mesoje se sa i vlevshem eshte zeri i shumices dhe se sa i vlefshem ashte procesi i te votuarit. 4. Si mund te vije pd ne pushtet? Vetem nepermjet diskursit politik. Nepermjet komunikimit dhe deliberimit te antareve te partise.

Ne kete menyre, duke u lejuar nje diskutim demokratik mbi problematikat qoft brenda qoft jashte partise, krijohet nje sens besimi, dhe i jepet rendesia e duhur antareve dhe qytetareve qe duan te bashkepunojne. Bashkepunimi i ndersjellte midis qytetareve dhe nje partie politike mund te lejohet vetem nepermjet mjeteve demokratike.

Ke mbeshtet Arenci? Une mbeshtes cilindo qe lejon demokracine, diksursin politik, debatin, diskutimet te manifestohen ne PD, sepse per mua, liria dhe autonomia eshte shume e rendesishme. Une dua te perfaqesohem nga nje parti e lire, demokratike dhe e pavarur ne mendime”, shkruan Berati./ CNA.al

Lajmet e fundit nga