LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

13 orë për të gatuar fileto viçi për liderët e BE/ Ç’ndodhi në darkën e udhëheqësve në Slloveni

6 Tetor 2021, 12:19, Politikë CNA

Liderët e BE-së dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor i kanë paraprisë Samitit në Slloveni me një darkë, ku nuk kanë munguar diskutimet edhe për aspiratën e 6 vendeve të Ballkanit, që duan të bëhen pjesë e Unionit.

Politico.eu, ka zbardhur detaje nga darka e liderëve të BE-së, duke filluar që nga menuja dhe deri tek diskutimet.

Sipas Politico.eu, menuja  me servirjen e mishit të viçit, ishte  e përgatitur me më shumë kujdes sesa debati mbi bashkëpunimin ushtarak  mbi sigurinë dhe çështjen e mbështetjes së Evropës në Shtetet e Bashkuara.

Filetot e viçit, që do t’u servireshin liderëve të BE-së dhe udhëheqësve të Ballkanit Perëndimor ishte gatuar për 13 orë në temperaturën prej 74 gradë Celsius, “në salcë të reduktuar  me patate të tymosura dhe stok mishi”.

Debati rreth tryezës së darkës ishte i lirshëm, i pashkruar dhe jo përfundimtar, me udhëheqësit që nuk arritën të kapërcejnë një mosmarrëveshje të thellë dhe të gjatë, nëse BE-ja duhet të përqëndrohet në ndërtimin e aftësive të veta ushtarake apo të përforcojë mbështetjen e saj në SHBA dhe NATO.

Diskutimi i së martës mbrëma, përpara Samitit  ishte pjesërisht rezultat i një serie incidentesh të fundit që e kanë lënë Brukselin të shqetësuar për rolin e tij në skenën botërore.

Këtu përfshihej edhe tërheqja e nxituar dhe kaotike e SHBA nga Afganistani, si dhe një njoftim i papritur nga Presidenti amerikan Joe Biden-i për një partneriteti të ri të sigurisë Indo-Paqësor midis Shteteve të Bashkuara, Australisë dhe Mbretërisë së Bashkuar,  gjë që zemëroi Francën.

Krerët e shteteve dhe qeverive tani kanë ngarkuar shefin e politikës së jashtme të BE -së, Josep Borrell, të hartojë një “Kompas Strategjik” të shkruar, që do të paraqitet në Nëntor dhe do të debatohet përsëri nga Drejtuesit në Dhjetor me synimin për ta miratuar atë Marsin e ardhshëm.

Ne jemi shumë të vetëdijshëm se bota po ndryshon në ekuilibrin gjeopolitik të fuqisë,” tha Borrell kur u largua nga takimi.

Një këshilltar ka treguar se gjatë darkës, Borrell u ka thënë udhëheqësve se ?Nëse duam të flasim për atë që BE dëshiron të bëjë në skenën ndërkombëtare, ne duhet të dimë se çfarë duam. Ne duhet të dimë se çfarë duam dhe kjo ka të bëjë me krijimin e një kulture të përbashkët strategjike, dhe në thelb të bashkojmë veprimin tonë. ”

Ndërsa një zyrtar i lartë nga një vend verior i BE -së  ka deklaruar se nuk kishte rezultate konkrete.

“Diskutimi ishte shumë i papërqendruar,”  ka thënë zyrtari.

?Kjo ishte e pritshme dhe kështu shkoi. Ishte një seancë e gjatë dhe e lodhshme pa ndonjë rezultat të qartë.

I pyetur për diskutimin e darkës, një diplomat i lartë tha: “Shumë çështje u  ngritën dhe, me sa duket përfundimi është se ato duhet të vazhdojnë.”

Zyrtarisht, ose më saktë jozyrtarisht, përfundimet nga darka u lëshuan nga Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel – si “përfundime gojore”.

Ato u shpërndanë me shkrim ndoshta, të përshtatshme për një debat plot me kundërthënie.

Ne jemi të përkushtuar të punojmë me aleatët tanë dhe partnerët me mendje të njëjtë, në veçanti SHBA dhe brenda NATO-s që është themeli i sigurisë sonë,” tha Michel, ndërsa ka shtuar se: “Duke nxjerrë mësimet e krizave të fundit, ne jemi të përkushtuar për të konsoliduar pikat e forta dhe forcimin e elasticitetit tonë duke zvogëluar varësitë tona kritike. Për t’u bërë më efektiv dhe më bindës në skenën ndërkombëtare, Bashkimi Evropian duhet të rrisë kapacitetin e tij për të vepruar në mënyrë autonome.

Por Michel kishte pak zgjedhje, përveçse të pranonte dallimet që do të vazhdojnë, ndërsa Borrell zhvillon busullën strategjike.

Ndërkohë, ne do të përparojmë në pista të ndryshme ekzistuese në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë,” tha Michel.

Kryeministri letonez Kri?j?nis Kari?? tha se një BE më e pavarur, me NATO-n ende bazën e sigurisë së saj, nuk ishin qëllime kontradiktore:

?Diskutimi i autonomisë strategjike nuk është një zgjedhje e BE-së dhe NATO-s, apo vetëm BE-së, por është një nocion gjithëpërfshirës. ?

Ai shtoi, se “Unë jam absolutisht i bindur se kjo është mënyra e vetme  që NATO si themeli i sigurisë evropiane është dhe do të mbetet në të ardhmen, themeli i sigurisë sonë, por kjo nuk është në kundërshtim me të pasurit një Bashkim Evropian më të fortë. “/CNA.al

Lajmet e fundit nga