LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimeve/ Ahmetaj zbulon planin për mbrojtjen e familjeve dhe biznesit

6 Tetor 2021, 10:56, Politikë CNA

Zv.kryeministri Arben Ahmetaj ka deklaruar se brenda javës Qeveria shqiptare do të lançojë lançojë paketën e posaçme për mbrojtjen e shtresave në nevojë dhe biznesin e vogël nga rritja e çmimeve.

“Situata energjetike në vend është konseguencë e krizës globale. Në një treg global ekonomia influencohet drejtpërdrejtë nga situata globale, sidomos për mallra që kuotohen në bursa apo që lidhen drejtpërsëdrejti me import-eksportin.

Kryeministri ka ngritur një grup ndërinstitucuional për të menaxhuar dhe monitoruar çdo moment ecurinë e situatës energjetike. Vala e çmimeve ndërkombëtare sigurisht që prek edhe brigjet e Shqipërisë, por ne jemi të gatshëm të mbrojmë konsumatorin familjar dhe biznesin e vogël.

Shumë shpejt brenda javës Kryeministri do të shpalosë vetë platformën për mbrojtjen e konsumatorit familjes dhe sipërmarrjen e vogël?-tha Ahmetaj në një konferencë për mediat, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave./CNA.al

Lajmet e fundit nga