LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Arroganca e Ramës nuk njeh kufi/ Çfarë deklaroi për median spanjolle

6 Tetor 2021, 10:29, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama vijon të bëjë përgjegjëse BE-në, në lidhje me dështimin e Qeverisë së tij, në procesin e integrimit të Shqipërisë.

Së fundi në një intervistë të dhënë për median spanjolle ?El Pais?, Rama nuk ka nguruar të flasë edhe me arrogancë, ndërsa ka theksuar se Shqipëria shkon në samitin në Slloveni pa pritshmëri, dhe se sipas tij Europa ka ?problemet e saj?.

?Ne kemi mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë, sepse kemi parë që Evropa nuk është në një moment shumë të mirë, me shumë probleme të brendshme dhe zgjerimi nuk pritet me entuzizëm?, është shprehur Rama për samitin.

Duke komentuar vizitën e Presidentes së KE në Tiranë dhe deklaratat e saj se do të punojnë për zhbllokimin e procesit këtë vit, kryeministri Rama u shpreh se ?Ne kemi dëgjuar fjalë për shumë vite dhe asgjë nuk ka ndryshuar. Von der Leyen flet në emër të Komisionit, por Komisioni është një gjë, Këshilli është një tjetër, fjalët e bukura janë një gjë, faktet një tjetër? Në këtë proces ka pasur gjithmonë një, dy, tre shtete anëtare që janë kundër. Tani është Bullgaria, kështu që për ne është më mirë të mos presim, sepse kur prisni, duhet të ndjeni turpin e refuzimit?./CNA.al

Lajmet e fundit nga