LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha prish protestën për rritjen e çmimeve/ Ambasada Amerikane del me paralajmërimin e fortë

6 Tetor 2021, 10:00, Politikë CNA

Sot në Tiranë, është thirrur një protestë për të kundërshtuar rritjen e çmimeve, si buka, kafja, karburanti, energjia dhe jo vetëm.

Pak orë para protestës Ambasada Amerikane ka dalë me një lajmërim për qytetarët e saj.

Ambasada këshillon shtetasit e saj që të shmangin çdo tubim.

Sipas saj PD ka njoftuar se do të ketë protestë para kryeministrisë, ndaj duhet të shmangin lëvizjet.

“Partia Demokratike (PD) e Shqipërisë ka njoftuar se do të mbajë një protestë  përballë zyrës së Kryeministrit.

Qëllimi i deklaruar është kundër rritjes së kostos së energjisë elektrike në Shqipëri.

Kjo protestë mund të shpërndahet dhe në vende të tjera në Tiranë, ose tubime të ngjashme mund të shfaqen në pjesë të tjera të qytetit.

 Kohëzgjatja e protestës është e panjohur.

 Qytetarët amerikanë këshillohen të shmangin çdo tubim të madh në qytet.

 Shumë ngjarje të mëdha publike mund të zhvillohen në mënyrë paqësore, disa situata mund të ndryshojnë shpejt dhe në mënyrë të paparashikueshme. Monitoroni mediat lokale dhe ndiqni udhëzimet e autoriteteve vendore të zbatimit të ligjit për informacionin më të fundit.

 Veprimet për tu ndërmarrë:

 Shmangni tubimet e mëdha dhe çdo zonë ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdim.

Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj.

Monitoroni mediat lokale për përditësime”, thuhet në njoftimin e Ambasadës Amerikane./CNA.al

Lajmet e fundit nga