LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“DefenderEurope 21”/ Ambasada e SHBA-së: Këtë javë mbërrijnë të tjerë ushtarë Amerikanë

27 Prill 2021, 08:39, Politikë CNA

Në një postim në rrjetet sociale Ambasada Amerikane ka bërë me dije se këtë jave do të mbërrijnë ushtarë të tjerë për nisjen DefenderEurope 21. Në deklaratën e bërë shkruhet se ushtarët do të trajnohen në të gjithë Shqipëinë për të kryer operacione të ndryshme.

?Më shumë ushtarë amerikanë po mbërrijnë në Shqipëri këtë javë për nisjen e #DefenderEurope 21, stërvitjes më të madhe ushtarake në Ballkanin Perëndimor që përfshin 26 vende pjesëmarrëse. Gjatë stërvitjes ushtarët do trajnohen së bashku në të gjithë Shqipërinë dhe Evropën për të kryer operacione të ndryshme, duke filluar nga luftimet e simuluara e deri te ndihma humanitare. Ky ushtrim do ndihmojë forcat e SHBA, të Shqipërisë dhe të tjerat për të shfaqur aftësitë e tyre për të parandaluar konfliktet dhe për të mbajtur kombet tona të sigurta?, thuhet në deklatën e Ambasadën Amerikane./ CNA.al

Lajmet e fundit nga