LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grenell vizitë në Kosovë dhe Serbi/ Takime për zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit

22 Shtator 2020, 06:37, Aktualitet CNA

Pas nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Seri, SHBA po kujdesen që të dyja palët ta zbatojnë. Prandaj Ambasadori amerikan Richard Grenell dhe kryesuesi i delegacionit, Adam Boehler isjin ditën e djeshme në Kosovë dhe në mbrëmje kanë mbërritur menjëherë në Beograd.

Grenell do të takohet me Presidentin Vuçiç dhe kryeministren Brnabiç për zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit.

Nga Prishtina Grenell u tregua i prerë së duhet një zbatim konkret të marrëveshjes.

Nga ana tjetër Vuçiç nuk ka ndalur fushatën e mosnjohjes siç parashikon marrëveshja, kur falenderoi në takim ambasadorin palestinez që shteti i tij nuk njihte Kosovës.

Si dhe për aludimet që në rast se Izraeli njeh Kosovës, Serbia nuk ka për të hapur në Jeruzalem ambasadë. Edhe kjo një prej pikave që hyn tek marrëveshjet politike.

 

Lajmet e fundit nga