LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD denoncon kushtet në shkolla’/ “Mbi 50 mësues me COVID-19”

19 Shtator 2020, 11:41, Aktualitet CNA

Partia Demokratike ka komentuar javën e parë të fillimit të vitit të ri shkollor.  Me anë të një deklarate për mediat ish-deputetja e PD-së Albana Vokshi denoncoi kushtet ne shkolla dhe theksoi se në 80% prej tyre mungojnë kushtet e higjienës.

?Kjo ka ndodhur sepse në 8 vjet, investimet e kësaj qeverie në arsim kanë shkuar vetëm për fasadën, asgjë për kushtet reale që ndihmojnë nxënësit dhe mësuesit. 25 milonë euro ka mbledhur Erion Veliaj taksë për infrastrukturën shkollore në Tiranë, por këto para nuk kanë shkuar për përmirësimin e kushteve të shkollave në Tiranë. Me 25 milionë euro duhet të ishin ndërtuar të paktën 10 shkolla supermoderne ose të ishin transformuar dukshëm të gjitha shkollat e kryeqytetit. Këta na rrisin taksat dhe pastaj taksat zhduken pa dhënë askush llogari ku shkojnë?, tha Vokshi.

Sipas saj qeveria nuk shtoi asnjë qindarkë për të rritur sigurinë e nxënësve dhe të mësuesve dhe shtoi se  në të gjithë vendin kanë rezultuar të infektuar që javën e parë më shumë se 50 mësues, edukatorë dhe sanitarë, ndërsa shtoi se nuk është marrë asnjë masë shtesë nga qeveria.

?Në Tiranë janë dy shkolla të mëdha me mësues të infektuar. Gjimnazi ?Ismail Qemali?, ku nëndrejtoresha ka rezultuar me COVID, duke infektuar edhe 2 mësuese të tjera. Gjithçka është mbajtur e fshehur deri në denoncimin e një mësueseje, ndërkohë që janë testuar një numër i kufizuar mësuesish? tha Vokshi.

?Tek gjimnazi ?Petro Nini Luarasi? ka më shumë se 5 mësues të infektuar, por situata kritike mbahet e fshehtë. Tek shkolla ?Jerodim De Rada?, 10 mësues janë të infektuar dhe 12 të tjerë të karantinuar.
Në Delvinë janë 3 të infektuar: 1 mësuese, 1 edukatore kopshti dhe 1 sanitare. Në Sarandë janë 9 mësues, edukatorë dhe sanitarë të infektuar. Në Ersekë janë 12 mësues të infektuar. Edhe në Bulqizë janë 4 mësues me Covid, por nuk është urdhëruar pezullimi i mësimit siç parashikonte edhe vetë udhëzuesi i qeverisë. Kushtet janë skandaloze në të gjithë vendin. Në dhjetëra shkolla mungojnë termometrat, si masa më elementare anticovid. Qeveria e Shqipërisë është shumë mbrapa asaj të Kosovës, e cila ka certifikuar të gjitha shkollat e saj. Në Kosovë e dinë se cila shkollë i përmbush kushtet higjeno-sanitare dhe cila jo. Vetë Ministri i Arsimit ka dalë në inspektime që përpara vitit të ri shkollor. Ndërsa tek ne, bëhet vetëm propagandë pa marrë asnjë masë konkrete?, deklaroi Vokshi.

Sipas saj ky nuk është një investim i madh në para, pasi janë më pak se 2 milionë dollarë, të cilat sigurojnë testim kombëtar për COVID 19 dhe testim serologjik./CNA.al

Lajmet e fundit nga