LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Nuk mund të lahem dhe as të qaj"/21 vjeçarja tregon alergjinë që ka ndaj ujit

10 Maj 2019, 10:10, Aktualitet CNA

Uji është shumë i rëndësishëm për të gjithë njerëzit si për organet tona por edhe për të pasur një higjenë sa më të mirë.

Por në botë ekzistojnë raste si të Niah Selway, e cila është e detyruar që të rrijë e mbyllur në shtëpi si pasojë e alergjisë së saj ndaj ujit dhe nga ky shkak ajo nuk mund të djersisë qajë apo lahet pa përjetuar dhimbje të forta në lëkurë.

21-vjeçarja angleze tregoi se djegiet në lëkurë i zgjasin për orë të tëra dhe në shumë raste i bie të fikët nga dhimbja dhe lodhja.

Ajo tregoi vuan nga ?aquagenic pruritus?, një lloj alergjie që e bën të ndjejë djegie të forta nëse lëkura e saj bie në kontakt me ujin por organet nuk janë prekur nga kjo alergji , kështu që ajo mund të pijë ujë.

 

Burimi:https://www.dailymail.co.uk/health/article-7009549/Woman-allergic-water-left-burning-tears-sweat.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR3o47U6cG9At6nwGzSdENHarocG1cPUHqdiAR-h1t_9SxIo_q_F5qhYD-M

 

Lajmet e fundit nga