LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nikolla pranon dështimin në arsim/ Zbulon momentet që e bëjnë kokëulur

21 Korrik 2018, 15:59, Aktualitet CNA
Nikolla pranon dështimin në arsim/ Zbulon momentet që e

Ministrja e Arsimit dhe Sporteve, Lindita Nikolla deklaroi sot se nisma ?Mësues për Shqipërinë? do të kthehet në ligj dhe sqaroi se çfarë synohet të arrihet me atë.

E ftuar në emisionin ?Kjo Javë? në News24, Nikolla tha se ?Do ketë meritokraci për mësuesit. Ka plot dëshmitarë që janë punësuar falë kësaj nisme. Me reformat e ndërmarra kemi mbetur pas në dy momente kryesore për të sjellë cilësi. Deklaroj që ka dy momete që ndjehem kokëulur, që lidhen me cilësinë e mësuesit. Se nëse ka mësues të dobët në një shkollë me infrastrukturë të riparuar, nuk kthehet investimi.

Portali ?Mësues për shqipërinë?, ka shërbyer si diga e parë për të nxjerrë më të mirën në gjithë këtë shumicë mësuesish.  Janë mësues shumë të mirë ata që vijnë nga portali.?.

Gjithashtu ministrja pranoi edhe mangësitë që ka arsimi, ndërsa u shpreh se ka disa momente që e bëjnë të ndjehet kokëulur përgjatë punës së saj në këto 5 vite.

??Do ketë meritokraci për mësuesit. Ka plot dëshmitarë që janë punësuar falë kësaj nisme. Me reformat e ndërmarra kemi mbetur pas në dy momente kryesore për të sjellë cilësi. Deklaroj që ka dy momete që ndjehem kokëulur, që lidhen me cilësinë e mësuesit. Se nëse ka mësues të dobët në një shkollë me infrastrukturë të riparuar, nuk kthehet investimi”- tha Nikolla./ CNA.al

Lajmet e fundit nga