LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Komunistët po përligjin krimet e tyre/ Deklarata e fortë e Tomorr Alizotit

19 Shtator 2017, 20:38, Aktualitet CNA

I ftuar në emisionin Opinion, Tomorr Alizoti, ish-kryetar i departamentit të të përndjekurve politikë ka folur mbi atë që ka ndodhur me Kullën e Prekë Calit dhe një debat të ngritur mbi temën: ?Komunistë apo Nacionalistë?.

Alizoti ndër të tjerea tha se është e neveritshme ajo që po ndodh me përligjjen e krimeve të komunizmit sot kur figurat më të larta sot vijnë nga familje politike të asaj kohe,

?Komunistët kanë vrarë fëmijë, gra, kanë internuar. Në momentin që historianët që vijnë nga koha e komunzimit dhe tentojnë të gjejnë lidhje të figurave të tilla me fashizmin është një turp i madh.Fashizmi dhe komunizmi janë të ngjashëm në filozofinë e tyre. Prekë Cali është një ikonë e madhe e antikomunizmit. Për mua është një simbolikë e madhe kjo që po ndodh në Shqipëri me kryetarin e Kuvendit ish-komunist i lartë. E gjithë kupola komuniste në Shqipëri shqetësohet për këto?,- tha me tone të larta Tomorr Alizoti. /Citynews

Lajmet e fundit nga