LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përgatitje për vitin e Skenderbeut/ Mirela Kumbaro inspekton vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë

19 Shtator 2017, 18:40, Aktualitet CNA

Ndërsa qeveria përgatit vitin e heroit kombëtar, Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro inspektoi vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë dhe zonën muzeale që e rrethon atë.

Nënkryetarja e Bashkisë Lezhë shoqëroi Kumbaron në këtë inspektim duke i paraqitur asaj disa kërkesa.

Restaurimi i vendvarrimit të Skënderbeut, shpallja e 2 marsit festë kombëtare dhe vendosja e shtatores së Skënderbeut pranë zonës muzeale janë kërkesat e nënkryetares së Bashkisë Lezhë. Kumbaro ju pergjigj pozitivisht kërkesës së bashkisë duke I kërkuar kësaj njësie vendore të depozitojë projekte konkrete në mënyrë që të marrin financim. Disa nga nevojat urgjente që nevojiten për vendvarrimin e Skenderbeut në Lezhë janë: rikonstruksioni i çatisë, ndriçimi, vendosja e fonisë dhe rrethimi i zonës për ta mbrojtur atë nga dëmtimet. Bashkia nuk ka ende gati projektin e plotë në mënyre që ndërhyrja të nisë sa më shpejt.

Lajmet e fundit nga