LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Homologu i Haki Çakos në Norvegji dënohet me 15 vjet burg për korrupsion

19 Shtator 2017, 19:20, Aktualitet CNA

Karriera e tij policore përfundoj dje, madje edhe sikur të dëshiroj ta korrigjoj gabimin, nuk ka kohë, pasi i duhet të paktën një dekadë e gjysmë të dalë nga burg.

Këtë fat kishte Eirik Jensen, ish -shefi i Policisë Norvegjeze (Haki Cako i sotëm), i cili u dënua dje nga Gjykata e Oslos me 15 vite burg, ndërsa bashkëpunëtori i tij i krimit, një trafikant droge, u dënua me 21 vite burg, me akuzën «korrupsion», «trafikim të armëve», si dhe «trafikim të 13 tonë hashash të ardhur nga Shqipëria dhe të shpërndarë në shtetet e Bashkimit Europian».

Tri gjyqatarët e  çështjes penale të shkallës së parë, pasi lexuan me imtësi për 6 orë, mbi 150 faqe, vendosën të ish shefi i Policisë së Norvegjizë, 50 vjeç, të vuaj dënimin me 15 vite burg.

«Ne nuk mund të tolerojmë besimin e taksapaguesve, duke vënë në rrezik jetën e tyre, si dhe sigurinë kombëtare, teksa shpërdoron postin administrativ publik», tha me qetësi kryegjyqtari i çështjes.

Të gjitha seancat gjyqësore u transmentuan «live» nga kanali i parë televiziv publik.

Korrupsioni në Norvegji vlerësohet vepra më e rëndë penale në shtetin skanndinav.

(Shënim: Në Shqipëri nuk ekziston korrupsioni, sidomos në polici ?)

Nga Telnis Skuqi

/Citynews

Lajmet e fundit nga