LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fleckenstein: Shqipëria ka nevojë të luftojë fort krimin e organizuar dhe korrupsionit

19 Shtator 2017, 19:56, Aktualitet CNA

Agjenda politike e këtyre dy ditëve të fundit është dominuar nga vizita e raportuesit për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstien.

Raportuesi Knut Fleckenstein ka ardhur në Shqipëri për të parë ecurinë  e reformave dhe sesi qeveria dhe Kuvendi i Shqipërisë vazhdojnë  rrugën e tyre drejt BE.

Ai tha se tani që kemi një qeveri të re pa partnere koalicioni dhe një parti në opozitë është momenti  interesant për të pare sesi këto grupe parlamentare në Kuvend do të nisin sezonin e ri.

Ai deklaroi se në 25 qershor u mbajtën zgjedhjet më të mira ndonjëherë në vend. ?Mendoj se nga ajo që kam dëgjuar nga vëzhguesit dhe lexuar nga ODIHR menoj se zgjedhje ishin më të mira se më parë. Sigurisht, ka pasur akuza për blerje votash dhe unë mendoj kjo është një nga arsyet pse partitë kanë renë dakord për të nisur punën për reformën zgjedhore në vend, pra për Kodin Zgjedhor, që do të jetë shumë e rëndësishme, pavarësisht se partitë s?ndajnë të njëjtin mendim për rezultatin në fund, por rëndësi ka që janë dakord për çështjet që duhen pare?, tha Fleckenstien

Mes të tjerash ai tha se duhet të bëjmë të pamundurën që paratë nga krimi të mos jenë më të disponueshme. Pra, jo vetëm lufta kundër krimit organizuar, por edhe ligji i ri për ata që e shesin a e blejnë votën. Në lidhje me hapjen e negociatave Fleckenstien tha se duhet vazhduar vettingut, të shikojmë raportin e OSBE/ODIHR për zgjedhjet  dhe të shohim sesi do të trajtojë qeveria rekomandimet e OSBE pastaj duhet të bëjmë të pamundurën në Bruksel që të hapen negociatat në mënyrë që të jemi të besueshëm.

Lajmet e fundit nga