LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vajza, zbulohet “sekreti” për ju/ Për të pasur qerpikë të gjatë duhet të konsumoni këto ushqime

21 Qershor 2022, 15:44, Trending CNA
Vajza, zbulohet “sekreti” për ju/ Për të pasur
Foto ilustruese

Vajra esencialë, masazh qepallash dhe t’i lini qerpikët të pushojnë nga grimi. Këto janë vetëm disa nga mënyrat se si të rrisni qerpikët.

Por dhe ushqimet që konsumojmë çdo ditë kanë një efekt të madh në kujdesin ndaj qerpikëve. Duhet të ushqehemi me ushqime të freskëta dhe të shëndetshme prej të cilave jo vetëm qerpikët, por i gjithë trupi ynë do të përfitojë.

Peshku

Peshku është burim i pasur i acideve yndore omega-3, i cili ndihmon në shërimin e tharjes së syrit që krijohet për shkak të shpenzimit të tepërt të kohës.

Arrat

Arrat janë të pasura me vitaminë E, e cila mbron syrin nga dëmtimet e lidhura me moshën.

Agrumet

Agrumet përmbajnë vitaminë C, e cila ashtu si vitamina E është një antiksodant që ndihmon për të luftuar dëmtimet e syve.

Perime

Perimet janë të pasura me luteinë dhe zeaksantinë që janë të domsdoshme për shëndetin e syrit.

Karotat

Karotat janë të pasura me vitaminë A dhe beta karoten që luan një rol kryesor në vzionin. Gjithashtu karota përmban një proteinë që quhet rodopsinë që ndihmon retinën të thithë dritën.

Vezë

Vezët janë një burim i shkëlqyer i luteinës dhe zeaksantinës, të cilat mund të zvogëlojnë rrezikun e humbjes së shikimit.

Ujë

Pirja e shumë ujit mund të parandalojë dehidratimin, i cili mund të zvogëlojë simptomat e syve të thatë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga