LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Disa hapa si të krijoni një karrierë të suksesshme/ Ndiqni këto këshilla

18 Qershor 2022, 13:41, Trending CNA
Disa hapa si të krijoni një karrierë të suksesshme/ Ndiqni
Foto ilustruese

Mund të jetë e vështirë të përcaktoni karrierën tuaj të ëndrrave, e jo më ta ndiqni atë. Rruga mund të jetë e mbushur me rreziqe dhe dyshime për veten.

Më poshtë do të japim shembullin e bashkëdrejtoreve ekzekutive të "Glow Recipe", Christine Chang dhe Sarah Lee. Dyshja lanë punën e tyre si drejtuese të marketingut global në "L’Oréal" në 2014 për të ndjekur një ëndërr edhe më të madhe: lançimin e markës së tyre të kujdesit të lëkurës të frymëzuar nga trashëgimia e tyre koreane dhe tendencat e bukurisë.

Chang dhe Lee grumbulluan së bashku 50,000 dollarë kursime për të filluar "Glow Recipe" dhe e drejtuan atë si një operacion me dy gra derisa të mund të përballonin të punësonin më shumë punonjës. Edhe pse kjo nënkuptonte netët e vona duke paketuar dërgesat dhe testimin e produkteve, ditët e para të "Glow Recipe" u mësuan atyre gjithashtu mësime të çmuara se si të rrisnin një biznes dhe karrierë të suksesshme.

Tani, "Glow Recipe" është një nga markat më të njohura në kujdesin e lëkurës, duke mbyllur vitin 2021 me rreth 100 milionë dollarë shitje dhe duke u përdorur edhe nga personazhe të njohur.

Chang dhe Lee kanë ndarë këshillat e tyre më të mira se si të arrini dhe të fitoni në punën tuaj të ëndrrave.

“Gjithmonë mendoni dy ose tre hapa përpara”

Është e lehtë të përfshihesh në punën e përditshme, por pa marrë parasysh se në cilën fazë të karrierës jeni, duhet të keni gjithmonë një qëllim të qartë se çfarë dëshironi të arrini, thotë Lee.

Një drejtore e burimeve njerëzore në "L’Oréal" Paris i dha Lee këtë këshillë në fillimin e karrierës së saj dhe ajo e ka fiksuar që atëherë: “Gjithmonë mendoni dy ose tre hapa përpara, jo vetëm hapin tuaj të menjëhershëm të ardhshëm”.

Pasi të keni një vizion të qartë se si dëshironi të duket karriera juaj, filloni të përcaktoni se çfarë do t’ju duhet për të arritur atje.

“Kini një vizion përfundimtar në mendje dhe punoni në rrugën tuaj drejt kësaj”, shpjegon Lee. “Është e dobishme ta ndani atë në qëllime më të menaxhueshme, pastaj të planifikoni se çfarë hapash të vegjël duhet të ndërmerrni për të arritur atje”.

“Kurrë mos e bëni rrugëtimin tuaj vetëm”.

Chang mund të dëshmojë rëndësinë e një sistemi mbështetës në ndjekjen e ëndrrave tuaja: E saja përfshin Lee dhe një grup të ngushtë bashkëthemelues të tjerë start-up me të cilët dyshja janë miqësuar në udhëtimin e tyre.

Edhe pse Chang e quan veten “shumë të pavarur” dhe e ka “të vështirë të kërkojë ndihmë ndonjëherë”, ajo mësoi shpejt vlerën e të pasurit kolegë dhe mentorë inkurajues dhe jogjykues në këndin e saj pas lançimit të “Glow Recipe”.

“Të jesh në gjendje të ndash idetë e tua, fitoret dhe gjithashtu edhe dështimet, si dhe bisedat e sinqerta për drejtimin e një biznesi ka qenë një burim i jashtëzakonshëm i mbështetjes mendore”, thotë ajo. “Është në rregull të kërkosh ndihmë … kurrë mos e bëni rrugëtimin vetëm!”

Ndaj dhe ju mos ngurroni të kërkoni ndihmë nga profesionistë për të ngjitur shkallët e karrierës suaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga