LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk e keni ditur më parë/ Ky përbërës natyral bën ‘mrekulli’ me lëkurën

11 Qershor 2022, 15:23, Trending CNA
Nuk e keni ditur më parë/ Ky përbërës natyral bën
Foto ilustruese

Siç ndodh shpesh, përbërësit që përdorim shpesh në kuzhinë rezultojnë të jenë aleatë të shkëlqyer bukurie, secili me veçoritë dhe përfitimet e veta. Për shembull, uthulla e mollës ka virtyte të njohura në trajtimin e flokëve, për të stimuluar rritjen, për të luftuar prodhimin e sebumit dhe lëkurën e thatë.

Niseshteja e orizit është një lloj mielli i bardhë me shije të ëmbël, i përftuar nga orizi dhe i pasur me polimere, lipide dhe përbërës fosforikë, i cili përveçse përdoret në supa ose ëmbëlsira, shpesh përzihet në ujë për të larë fëmijët e vegjël falë veprimit të tij qetësues dhe freskues. Siç tregon kozmetologia Marilisa Franchini në blogun e saj "La Beautycologa", përdorimi i tij shtrihet në trajtimin e lëkurës delikate dhe të ndjeshme në rast të dermatitit atopik dhe acarimit të lëkurës për shkak të molekulave të vogla nga të cilat përbëhet, të cilat do të depërtonin në shtresat sipërfaqësore të lëkurës, duke ndihmuar në rindërtimin e pjesës së dëmtuar dhe të pabarabartë të lëkurës. Niseshteja e orizit mund të jetë shumë e dobishme për të luftuar prodhimin e sebumit dhe për të hequr tepricat.

Niseshteja e orizit, si ta përdorim atë në kozmetikë?

Niseshteja e orizit mund të gjendet në formulime të ndryshme të dedikuara për kujdesin e lëkurës ose të përdoret në receta të bëra vetë, për t'u provuar vetëm pasi të konsultoheni me mjekun ose dermatologun tuaj

Maskë fytyre me niseshte orizi

Thjesht përzieni disa lugë mjaltë në një tas me niseshte orizi, me ujë trëndafili ose lajthie, që kanë veti astringente.

Pastrues fytyre me bazë niseshte orizi

Për një pastrim të thellë të fytyrës, mund të shtoni një pikë vaj esencial livando në një lugë niseshte orizi pluhur, më pas hollojeni me pak ujë, aq sa të përftohet një krem ??i trashë. Në këtë moment, masazhoni butësisht lëkurën e fytyrës dhe shpëlajeni. Në rastin e lëkurës së yndyrshme dhe të prirur ndaj akneve, përsëriteni këtë ritual rreth dy herë në javë, duke e lënë masën të veprojë për të paktën pesë minuta për të hequr sebumin e tepërt dhe për të lehtësuar irritimin.

Krem zbutës fytyre me niseshte orizi

Për një lëkurë me shkëlqim dhe të butë, përgatisni një krem ??zbutës duke tretur një lugë gjelle niseshte orizi në dy lugë ujë të ngrohtë, duke e trazuar derisa të përftoni një përzierje homogjene, e cila nuk është as shumë e thatë dhe as shumë e lëngshme. Aplikojeni me majat e gishtave në fytyrë, duke shmangur konturin e syve dhe masazhoni veçanërisht në zonën e hundës dhe mjekrës dhe më pas lëreni të veprojë për rreth një çerek ore. Nëse bëhet çdo 15 ditë, do të jeni në gjendje të shihni vërtet ndryshimin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga