LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Google vjen me risi/ Teknologji me lazer për të sjellë internet

28 Qershor 2023, 14:02, Tech CNA

Google vjen me risi/ Teknologji me lazer për të sjellë internet

Qendra e inovacionit Alphabet po zhvillon projektin e emërtuar “Taara”.

Me anë të këtij projekti kompania po përpiqet të sjellë teknologji më të lirë të internetit në vende të largëta duke përdorur teknologjinë lazer.

Teknologjia - e cila përdor një terminal të madhësisë së shenjës së ndalimit që transmeton lazer që bartin të dhëna në një terminal përkatës - do të sigurojë akses në internet me shpejtësi të lartë.

Kjo nuk është hera e parë që Alphabet, kompania mëmë e Google, ka ndërmarrë iniciativën për të sjellë internet të besueshëm dhe të lirë në komunitetet në zonat rurale dhe të largëta.

Por këtë herë, ekipi në qendrën e inovacionit të gjigantit të teknologjisë X-lab ka mësuar nga dështimet e kaluara.

Në vitin 2016, laboratori kërkoi të zgjeronte aksesin në internet duke përdorur balona stratosferike, por ky projekt përfundimisht u ndërpre për shkak të kostove të larta.

Tani ata i janë drejtuar një teknologjie të re për atë që ata e quajnë projekti Taara: duke përdorur terminale të dizajnuara mirë që transmetojnë lazer për bartjen e të dhënave në terminalet përkatës në distanca fikse - në thelb internet me fibra optike pa kabllo.

Dhe tani partnerët e telekomunikacionit si Bharti Airtel në Indi po përdorin makinat për të ndërtuar infrastrukturën e internetit në vende të vështira për t'u arritur.

Drejtuesit e Taara dhe Bharti Airtel thonë se tani po lëvizin drejt vendosjes në shkallë më të gjerë të teknologjisë së re të internetit lazer në Indi.

Përtej kësaj, Krishnasëamy shton se Taara po ndihmon për të lidhur shërbimet e internetit në 13 vende deri më tani, duke përfshirë Australinë, Kenian dhe Fixhin.

Lajmet e fundit nga