LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhja e Avokatit të Popullit/ Taulant Balla i “shkel” syrin Alibeajt

16 Janar 2023, 12:05, Politikë CNA

Zgjedhja e Avokatit të Popullit/ Taulant Balla i “shkel” syrin

Avokati i popullit nuk u arrit të zgjidhej vitin që shkoi në Kuvend, pasi mazhoranca rrëzoi kandidaturat e paraqituara.

Për ta bërë situatën më serioze, kreu i  grupit parlamentar socialist Taulant Balla dhe njëherësh për t’i hequr barrën Enkelejd Alibeajt si peng i Ramës, siç thonë demokratët, ka dhënë zgjidhjen se si mund të bëhemi me Avokat Populli.

Sipas tij vendi ynë ka nevojë për një Avokat Populli jo avokat partie.

“Propozimi nuk mund të jetë ekskluzivist. Fakti që opozita nuk mbështeti kandidaturat që i paraqiti vetë, tregon që nuk respekton kandidatët që sjell vetë. Mënyra më e mirë do ishte kur opozita propozon një numër, 4 ne zgjedhim 2, dhe ne biem dakord për ata të dy. Por, fakti që opozita u soll në mënyrë të papërgjegjshme, bojkotoi procesin e votimit të kandidatit të propozuar nga ata, na bëjnë të kuptojmë që opozita s’është serioze. Pra, mendoj që procesi i shpalljes së interesit do jetë një proces i hapur dhe i pandikuar.

Na duhet një Avokat Populli jo avokat partie, atëherë ne shkojmë në dialog me opozitën. I kanë votat këta? Nuk i kanë, se duhen dhe votat e mazhorancës.”- tha Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga