LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Të ka blerë Rama ty?”/ Toni Gogu, debat me Bardhin

21 Shtator 2023, 18:22, Politikë CNA

“Të ka blerë Rama ty?”/ Toni Gogu, debat me Bardhin

Deputeti Toni Gogu replikoi në Kuvend me deputeten Jorida Tabaku për rritjen e pagave të Gjykatës Kushtetuese.

Gjatë fjalës së tij ndërhyri nga vendi deputeti Gazment Bardhi dhe kjo shkaktoi debat mes tyre.

Gogu tha se Bardhi po përdor argumenta naive, ndërsa i shtroi pyetjen nëse është i blerë nga kryeministri Edi Rama meqë iu rrit paga.

“Nuk mund të hidhni molotov në Gjykatën Kushtetuese sepse ka ikur ajo kohë. Sepse zoti Bardhi rroga juaj u rrit, çfarë do të thotë kjo, të ka blerë zoti Rama ty?

Rroga e Zotit Spaho u rrit, e ka blerë zoti Rama zotin Spaho?

Ç’janë këto argumenta naive të një njeriu, i cili nuk hoqi dorë nga kazma që i ka vënë institucioneve të drejtësisë dhe për këtë u shpall ‘non-grata’”, tha deputeti socialist.

Nga ana tjetër, Bardhi ngriti akuzat se Gogu po gënjen publikisht.

S’e kuptova pse kërceve në mënyrë të tillë. Së dyti, vazhdove të gënjesh publikisht. Ma gjej në një vend ku kam propozuar rritjen e pagave. Ka qenë një pazar i pastër mes anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe qeverisë, me në krye Ramën. Nuk mund të ketë gjyqtarë që mund ta kenë pagën mbi prokurorët dhe gjyqtarët e SPAK dhe Gjykatës së Posaçme. S’mund të ketë pazar vetëm për një segment të sistemit të drejtësisë”, theksoi ai./ CNA

Lajmet e fundit nga