LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama i shqetësuar për Gazën, kërkon armëpushim/ “Ndaloni konfliktin para se të dalë jashtë kontrollit”

7 Nëntor 2023, 07:17, Politikë CNA
Rama i shqetësuar për Gazën, kërkon armëpushim/
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka bërë një reagim në orët e vona të mbrëmjes së djeshme në lidhje me luftimet mes Hamasit dhe Izraelit.

Rama ripërsërit qëndrimin pro Izraelit dhe kundër Hamasit, por shpreh shqetësim për "vuajtjet e civilëve në Gaza".

Ashtu si SHBA-ja, ai kërkon një pauzë humanitare, teksa thekson se është thelbësore që t'i jepet fund konfliktit përpara se të përshkallëzohet dhe të dalë jashtë kontrollit.

Kreu i qeverisë thekson se do të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris, për të diskutuar mënyrat e vendosjes së paqes në Lindjen e Mesme.

“Ndërsa qëndrojmë me vendosmëri me Izraelin kundër Hamasit, ne jemi gjithashtu shumë të shqetësuar për vuajtjet e civilëve dhe shkatërrimin në Gaza. Është thelbësore t'i jepet fund këtij konflikti përpara se ai të përshkallëzohet më tej dhe të dalë jashtë kontrollit. Shqipëria mbështet thirrjen e Presidentit Biden për një pauzë humanitare në armiqësitë. Në këmbim të një armëpushimi të menjëhershëm, Liga Arabe dhe Turqia duhet të sigurojnë lirimin e pakushtëzuar dhe të sigurt të të gjithë pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Pas krimeve të tmerrshme të kryera më 7 tetor, nuk mund të ketë të ardhme politike për Hamasin. Sipas një mandati të OKB-së, një forcë ndërkombëtare e udhëhequr nga Liga Arabe mund të marrë përkohësisht kontrollin e Gazës, duke lehtësuar një kalim të përgjegjësive qeverisëse nga Hamasi te Autoriteti Palestinez. Së shpejti do të bashkohem me liderët e tjerë botërorë në Forumin e Paqes në Paris, ku do të diskutojmë mënyrat për rivendosjen e paqes në Lindjen e Mesme”, nënvizon Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga