LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Deputetët u detyruan të hyjnë nga dritarja” / Bardhi: Mbi 50 gardistë u turrën për të zënë derën

6 Nëntor 2023, 21:40, Politikë CNA
“Deputetët u detyruan të hyjnë nga dritarja” /
Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi foli lidhur me përballejn e deputetëve opozitarë me gardën ditën e sotme.

Deputetët e opozitës, të cilat janë përjashtuar nga punimet e Kuvendit për disa ditë, nuk u lejuan të futen brenda godinës së kryesisë. Kjo shkaktoi tensione me gardën që bllokuan derën për të mos lejuar hyrjen e tyre. Disa deputetë kapërcyen kangjellat dhe u futën nga dritarja.

Bardhi tha se kjo ka ardhur si rezultat i shpërdorimit të detyrës nga kryetarja e Kuvendit.

A duhet ta bëjnë kolegët tuaj këtë veprim?

”Së pari duhet të pyesim a mund ta bëjë garda këtë që bënë sot, a mund ta bëjë kryeministri këtë që bëri sot. Në kryesinë e Kuvendit maxhoranca ka ambjentet e veta të punës. Dritarja është salla e Grupit parlamentar të Partisë Demokratike.”, tha Bardhi.

Sipas tij asjo që çoi në këtë situatë është shpërdorimi i detyrës nga kryetarja e Kuvendit.

“Ai është një shpërdorim detyre I kryer nga kryetarja e Kuvendit. Nuk mund të pengosh kryetarin e Grupit Parlamentar të opozitës të shkojë në zyrë. Ajo masë që flitet në shkresë është e datës 31 tetor 2023. Si mund të mos lejosh opozitës të aksesojë zyrat e veta. Turren mbi 50 gardistë për t’i zënë derën deputetëve të opozitës. Deputetët detyrohen të hyjnë nga dritarja për të marrë pjesë në mbledhjen e grupit. E kemi fituar mndatin me djersë.”, u shpreh Bardhi./ CNA

Lajmet e fundit nga