LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rama, “gatitu” para Melonit/ “Italia thërret, Shqipëria përgjigjet”

6 Nëntor 2023, 16:16, Politikë CNA

Rama, “gatitu” para Melonit/ “Italia thërret,

Kryeministri Edi Rama është pritur sot në një takim nga kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni.

Pas takimit mes dy liderëve, Rama dhe Meloni po japin një konferencë për shtyp. Numri një i qeverisë, Edi Rama është shprehur se ka ardhur momenti që Shqipëria t’i kthejë borxhin Italisë për atë që ka bërë për shqiptarët në kohën ku emigrantët zbarkuan në brigjet e Italisë.

Rama ka qëndruar “gatitu” para Melonit duke thënë se Italia thërret dhe Shqipëria është gati të përgjigjet kurdoherë që do të ketë nevojë për ndihmë.

Të paguajmë borxhin që kemi ndaj Italisë. Për atë që kanë bërë për ne që nga momenti i parë që kemi arritur në brigjet në këtë anë të detit për të gjetur mbështetje dhe strehim, për të pasur një jetë më mirë. Nëse Italia thërret, Shqipëria përgjigjet. Nuk dua të gjykoj në meritën politike në lidhje me vendimet, por ne na takon të jemi të pranishëm për të ndihmuar, për të menaxhuar me pak një situatë të vështirë për Italinë, pasi gjeografia është kthyer në mallkim për Italinë. Kur hyhet në Itali zëre se ke hyrë në Europë dhe BE.

Kur bëhet fjalë për të menaxhuar hyrjen, mbi këtë nuk kemi forcën për të qenë zgjidhja, por kemi detyrë angazhimin dhe obligimin dhe një kapacitet për të dhënë një ndihmë. Ky është produkt i një diskutimi për të bërë mirë, nuk është një rrugëzgjidhje për diçka që ne bëjmë se duhet ta bëjmë", tha Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga