LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama marrëveshje me Melonin për emigrantët/ Bardhi: Kjo që ka bërë është diplomaci personale

6 Nëntor 2023, 21:25, Politikë CNA
Rama marrëveshje me Melonin për emigrantët/ Bardhi: Kjo që
Kreu i Grupit të PD-së, Gazment Bardhi

Kreu i Grupit të PD-së, Gazment Bardhi ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes për emigrantët mes Italisë dhe Shqipërisë, e cila u firmos sot nga kryeministri Edi Rama dhe Giorgia Meloni.

I ftuar në emisionin Open, Bardhi është shprehur se duhet të kishte patur një transparencë me qytetarët shqiptarë mbi marrëveshjen që është nënshkruar.

Bardhi e ka quajtur këtë veprim diplomaci personale, që Rama po e bën për interesat e tij personale.

Do duhet të kishte patur një proces konsultimi me qytetarët, duhet të kishte patur transparencë për të nënshkruar marrëveshjen.

Çdo shqiptarë të gjykonte vetë nëse ishte në interes të shqiptarëve. A i ka Shqipëria kapacitetet të presë një numër emigrantësh të paligjshëm.

Ka patur situata që kanë vënë në rrezik sigurinë kombëtare të Shqipërisë.

Ne kemi sot të dhënat personale sheshit për shkak të marrëveshjeve që ka bërë qeveria.

Nuk duhet të jetë ky roli që ka Shqipëria. Kjo që ka bërë sot është diplomaci personale. Nga kjo nuk përfiton asnjë shqiptar”, tha Bardhi./ CNA

Lajmet e fundit nga