LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Çmimet përtej trendit ndërkombëtar”/ Boçi: Rama ka braktisur qytetarët

3 Shtator 2022, 20:10, Politikë CNA
“Çmimet përtej trendit ndërkombëtar”/
Luçiano Boçi

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka dalë me një reagim në rrjete sociale, ku shkruan se në Kosovë qeveria ka miratuar një paketë financiare për të ndihmuar qytetarët nga rritja e inflacionit, ndërsa në Shqipëri jo vetëm që rritet inflacioni dhe qeveria s’merr asnjë masë, por çmimet shpërthejnë përtej trendit ndërkombëtar.

Boçi shprehet se interesi ndaj qytetarit e biznesit nga qeveria në Shqipëri nuk ekziston.

“Përgjegjshmëria e qeverisë në Kosovë, megjithëse shtet rishtar në raport me Shqipërinë, është e pakrahasueshme me atë në Shqipëri.

Kjo shihet në shumë fusha: Ekonomi, Bujqësi, Kulturë, Arsim, Biznes.

Interesi ndaj qytetarit e biznesit në Kosovë është maksimal.

Në Shqipëri ky interes nuk ekziston.

Vëtëm nisur nga sot, kjo gjë vërtetohet me dy realitete:

Ndërsa në Kosovë miratohet një pako financiare për të ndihmuar qytetarët nga rritja e inflacionit.

Në Shqipëri, jo vetëm rritet inflacioni, por shpërthejnë përtej trendit ndërkombëtar dhe çmimet”, shkruan  ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga