LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza energjitike/ Rama sqaron qytetarët

1 Tetor 2022, 12:00, Politikë CNA

Kriza energjitike/ Rama sqaron qytetarët

Kryeministri Edi Rama është zgjuar sot në rrjete sociale.

Orët e para të mëngjesit ai ka nisur një bashkëbisedim "online" me qytetarët për temat e ditëve të fundit.

Duke iu referuar interesimit dhe kritikave të qytetarëve ai është ndalur te kriza energjitike.

Sipas Ramës, shumica e familjeve harxhojnë më pak se 800 kilovat.

"S’është e vërtetë dhe bazuar në shifra nga regjistrat e OSHEE. Familjet që harxhojnë 800 kilovat shkojnë në janar me afro 16 mijë. Kur janë 2 apo 3 kurora në  një shtëpi të madhe, më shumë se një elekroshkëpiake, por po flasim për familje", - tha Rama.

Rama është pyetur për historinë e faturave afrofe dhe u përgjigj duke thënë se kjo është një histori që i përket së shkuarës.

"Historia e faturave afrofe është histori që i përket së shkuarës. Ka fatura të cilat vendosen sipas një mesatareje të konsumit. Por dhe numri i tyre është një numër i vogël. Në të gjitha ato shumë pak raste apo keqkuptimi ka një kanal ankimimi", - tha Rama.

Ndër të tjera Rama ka folur edhe për sigurimin e energjisë elektrike.

 "Ne jemi vendi me burimet ujore për energji por është e pamjaftueshme. Sepse energjia nuk vjne nga lumi në prizë apo në llambë por vjen nga sistemi i prodhimeve të energjisë. Me kapacitetet që ka sot Shqipëria nuk prodhon më shumë se 75% të maksimumit të saj që do të thotë që 25% duhet patjetër të bëhet me import. Ky është fakt. Situata e minierave është si dita me natën dhe pse ka ende punë, trajtimi i tyre s’ka të krahasuar me mesjetën e pak viteve më parë:, - u shpreh Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga