LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Meta në SPAK/ A ka ndihmuar ambasada amerikane me informacione?

29 Shtator 2022, 21:21, Politikë CNA

Meta në SPAK/ A ka ndihmuar ambasada amerikane me informacione?

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ka folur lidhur me takimin me kreun e PL-së, Ilir Meta. E pyetur nëse ka ndihmuar në SPAK për hetimin ndaj Metës, lidhur me mënyrën si ka lobuar në Amerikë. 

Ambasadorja e SHBA-së nuk ka dhënë asnjë koment, pasi ka shprehur se kjo çështje i takon drejtësisë.

Pjesë nga intervista:

Blendi Fevziu: Ka një hetim nga SPAK-u mbi mënyrën e lobimit nga z. Meta në Uashington, në SHBA e keni ndihmuar SPAK-un me informacion nga institucionet tuaja?

Ambasadorja Kim: Nuk mund të komentoj për këtë.

Blendi Fevziu: Ka shumë akuza kundër z. Meta në SPAK, nga persona të ndryshëm, institucione të ndryshme të vogla. Mendoni se është fushatë kundër një partie të opozitës?

Ambasadorja Kim: Mendoj që këto i heton dhe vendos SPAK-u. Nuk është diçka për diplomatët, apo politikanët apo gazetarët…

Blendi Fevziu: Jo, sepse kjo çështje e lobimit në Shtetet e Bashkuara ka nevojë edhe për ndihmën e institucioneve amerikane. Pa ndihmën e institucioneve amerikane, nuk mund ta hetojnë çështjen?

Ambasadorja Kim: Po, si parim i gjerë, i përgjithshëm, kur marrim një kërkesë për informacion nga partnerët e ligjzbatimit kudo në botë dhe ku kemi atë që njihet si traktat i ndihmës ligjore të ndërsjellë, përpiqemi ta ndihmojmë njëri-tjetrin duke ofruar informacion.

Lajmet e fundit nga